Κατηγορίες
TENNIS CORNER

Ιδανικό ξεκίνημα στη χρονιά για τη Σάκκαρη (vid)

Η Μαρία Σάκκαρη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της για τη νέα χρονιά με μια “καθαρή” νίκη επί της ανερχόμενης Anastasia Potapova και εξασφάλισε την παρουσία της στην επόμενη φάση του Abu Dhabi WTA Women’s Tennis Open.

Δεν αντιμετώπισε προβλήματα στην πρώτη της αναμέτρηση στο 2021 η Μαρία Σάκκαρη, η οποία έκανε μια πολύ καλή εμφάνιση και επιβλήθηκε της 19χρονης Anastasia Potapova με 6-4, 6-2, σε 1 ώρα και 29 λεπτά.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια πραγματοποίησε θετικό ποδαρικό στη νέα χρονιά και προκρίθηκε στη φάση των “32” της δυνατής διοργάνωσης του Άμπου Ντάμπι, τουρνουά που ανήκει στην WTA 500 κατηγορία. Στην επόμενη φάση θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια της αυριανής αναμέτρησης της Coco Gauff με την Ulrikke Eikeri.

H Σάκκαρη τελείωσε τον αγώνα με 7 άσους, 18 winners και 22 αβίαστα λάθη. Έκανε ένα λιγότερο λάθος από τη νεαρή Ρωσίδα, που είχε και αρκετούς λιγότερους winners από τη Μαρία, φτάνοντας τους 12.

Επίσης πολύ σημαντικό, ήταν το γεγονός πως η Σάκκαρη κατάφερε να μην χάσει καμιά φορά το σερβίς της σε ολόκληρο τον αγώνα. Στο 1ο σετ χρειάστηκε να σβήσει 4 break points, συμπεριλαμβανομένου και του πρώτου που έγινε στο ματς, στο 2ο game, για να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στη συνέχεια έκανε το πρώτο break του αγώνα και προηγήθηκε με 2-1, ένα προβάδισμα που υπερασπίστηκε έως και το τέλος του σετ. Στο 10ο game ήρθε ξανά αντιμέτωπη με break point και μάλιστα με τρια συνεχόμενα, κατάφερε όμως να τα σβήσει και αυτά, για να αξιοποιήσει το πρώτο της set point και να πάρει το 1ο σετ με 6-4.

Στο 2ο σετ τα πράγματα ήταν ακόμα πιο εύκολα για την 25χρονη Ελληνίδα, που έκανε κουμάντο στο court, δεν επέτρεψε στην Potapova να φτάσει σε break point και “έσπασε” το σερβίς της στο 3ο (2-1) και στο 5ο game (4-1), αποκτώντας τον απόλυτο έλεγχο. Χωρίς να κοιτάξει πίσω της και χωρίς να χάσει αυτό το μεγάλο προβάδισμα, η Μαρία ολοκλήρωσε την αποστολή της στο 8ο game, αξιοποιώντας και πάλι την πρώτη της ευκαιρία, που αυτή τη φορά ήταν match point.