Κατηγορίες
Basket Corner IN THE SPOTLIGHT ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΟΑΧ Νεάνιδες: Πήγε να “αυτοκτονήσει” αλλά πέτυχε την πρώτη νίκη στο F6

Τα… εύκολα, δύσκολα έκανε ο ΟΑΧ στο δεύτερο ματς της τελικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος Νεανίδων, απέναντι στον Σύλλα Αιδηψού.

Αυτό γιατί μπορεί να βρέθηκε μπροστά στο πρώτο μισό της αναμέτρησης με 39-21, στην επανάληψη όμως έδωσε το δικαίωμα στον αντίπαλο να κάνει το ματς ντέρμπι.. Παρα τα λάθη και την αδράνεια του δευτέρου μισού τα κορίτσια από την Κρήτη κατάφεραν να παραμείνουν ψύχραιμες και με καλαθιά της Δερμπιτζάκη και της Θεοδοσουλάκη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά να πανηγυρίσουν την πρώτη του νίκη στο final-6 της διοργάνωσης με 67-60. Αύριο (7/8) ο όμιλος αντισφαίρισης καλείται να δώσει ένα πολύ δύσκολο ματς απέναντι στον ΠΑΟΚ, με την έναρξη να έχει προγραμματιστεί για τις 14:00.

Ο ΟΑΧ μπήκε στο ματς κόντρα στον Σύλλα Αιδηψού δείχνοντας να έχει ξεπεράσει το άγχος της πρεμιέρας αλλά και την ήττα κόντρα στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου. Έτσι από νωρίς έδωσε αυτός ρυθμό στην 2η αναμέτρηση στο final-6 Νεανίδων φτάνοντας στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης σε ένα 8-0. Με το πέρας του χρόνο οι Κρητικές έδειξαν ακόμα πιο… θερμές προκειμένου να πάρουν από νωρίς διαφορά, με αποτέλεσμα η απόσταση να φτάσει ακόμα και το +14 (26-12) που ήταν και το σκορ της πρώτης περιόδου. Τα πράγματα πήγαν ακόμα καλύτερα για τα κορίτσια από την Κρήτη στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου. Η «ψαλίδα» άνοιξε και άλλο επιτρέποντας στην κόουτς Δημητρουλάκη να δώσει χρόνο συμμετοχής από νωρίς και σε άλλα κορίτσια, αλλά και να δοκιμάσει συστήματα που θα την φανούν χρήσιμα στα παιχνίδια που θα ακολουθήσουν. Μάλιστα αξίζει να αναφερθεί ότι η καλή λειτουργεία του ΟΑΧ κράτησε για περισσότερο από πέντε λεπτά τον αντίπαλο του χωρίς καλάθι, με τον Συλλα να ξεκολλάει εν τέλει από το 12 στο 15ο λεπτό με καλάθι της Μαχαίρα. Φυσικά αυτό δεν πτόησε τις Κρητικές, οι οποίες συνέχισαν το παιχνίδι τους και έτσι στο 20 λεπτό ο πίνακας έγραψε 39-21.

Όπως και στην πρεμιέρα έτσι και στο δεύτερο ματς της σειρά ο ΟΑΧ «κόλλησε» μετά την επιστροφή του από τα αποδυτήρια. Έτσι ο Συλλας με ένα μίνι σερί κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στο -8 (40-32) και να βάλει σε… σκέψεις το σύνολο της Δημητρουλάκη. Η Δασκουλίδου με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά στο +11, ενώ και η Θεοδοσουλάκη έπραξε ανάλογα στην επόμενη επίθεση για τον ΟΑΧ διαμορφώνοντας το 48-37 στο 25ο λεπτό. Παρα την προσπάθεια της ομάδας από την Εύβοια, ο ΟΑΧ κατάφερε να παραμείνει μπροστά και μάλιστα να κρατήσει διψήφια διαφορά (56-46 στο 30ο λεπτό). Το 8-0 των «κόκκινων» στο 33’ έφτασε τη διαφορά στο «καλάθι» κάνοντας το ματς ντέρμπι. Μάλιστα το άγχος του ΟΑΧ να μην χάσει το ροζ φύλλο μέσα από τα χέρια του υποχρέωσε τις παίκτριες του σε λάθη, τα οποία ο Συλλα τα εκμεταλλεύτηκε και στο 4:45 πριν από το τέλος έφερε το ματς στα ίσια (56-56). Η Θεοδοσουλάκη έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα των Χανίων (58-56). Όμως το ντέρμπι συνεχίστηκε μιας και οι τυπικά γηπεδούχος βρήκαν πάλι τρόπο για την ισορροπία. Δερμιτζάκη και Θεοδοσουλάκη έκαναν το… θαύμα τους, καθώς στο λίγο πριν το τελευταίο λεπτό κατάφεραν να δώσουν ξανά το προβάδισμα στον ΟΑΧ με 64-60 για να πάρει εν τέλει τη νίκη με 67-60.

ΟΑΧ-ΣΥΛΛΑΣ ΑΙΔΗΨΟΥ 67-60

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-12, 39-21, 56-46, 67-60Διαιτητές: Στρέμπας, Σκάλτσης

Ο.Α.Χανιά (Δημητρουλάκη): Τσώνη, Δερμιτζάκη 4, Λυβιάκη, Βασιλογιαννάκη, Χαιρετάκη, Θεοδοσουλάκη 24(3), Καραμούστου, Παπαδάκη 10(1), Κιντρίλη, Γιακουμάκη, Σκουμπάκη 15(1), Δασκουλίδου 14.

Σύλλας (Κουβάρας): Σουλιάδη, Τσίγκα, Μαργωμένου, Λούμη Θ., Φώτου, Τσαβόνι 17(1), Πατσούρα 4, Υδραίου, Μαχαίρα 18(3), Νίτσογλου 14(1), Κυργιώργη 7.