Κατηγορίες
SUPER LEAGUE 2 IN THE SPOTLIGHT

Στην Super League o Λεβαδειακός!

Ο Λεβαδειακός μετά από τρία χρόνια επιστρέφει στη Super League 1. Νέο μπαράζ με Λαμία η Βέροια.

Υπερπρωταθλητής (1-0) της Super League 2 ο Λεβαδειακός και επιστροφή στη μεγάλη κατηγορία. Επεισόδια πριν το φινάλε, μπήκαν οπαδοί στον αγωνιστικό χώρο, έφυγε χτυπημένος με ασθενοφόρο ο Πεταυράκης!

Nίκη με το ίδιο σκορ (1-0) και ο Λεβαδειακός επιστρέφει στη Super League 1. Το 1-0 στη Βοιωτία, υπό το βλέμμα του Γιάννη Αλαφούζου, με τον οποίο ο Γιάννης Κομπότης διατηρεί άριστες σχέσεις,  έδωσε στους «πράσινους» το απευθείας εισιτήριο της… επιστροφής στη Super League 1, με την δευτεραθλήτρια της Super League 2, Βέροια να έχει και δεύτερη ευκαιρία για άνοδο στο νέο μπαράζ που θα παίξει με τη Λάμία.
Xάλασε η… γιορτή λίγο πριν το φινάλε, με τον Πεταυράκη να δέχεται επίθεση από οπαδό εντός αγωνιστικού χώρου και να αποχωρεί με φορείο!

Έζησε μεγάλες στιγμές το Στάδιο της Λιβαδειάς. Γεμάτο από κόσμο και των δύο ομάδων, κάτι που δεν έχουμε συνηθίσει να βλέπουμε στη Βοιωτία.

Οι φίλοι του Λεβαδειακού ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν στο τέλος την άνοδο, αφού ο Λεβαδειακός έχοντας το 1-0 του πρώτου αγώνα, έμεινε στο 0-0 με τη Βέροια.

Κλασικό παιχνίδι Β’ Εθνικής με τους «πράσινους» να παίρνουν εύκολα το αποτέλεσμα που ήθελαν, κόντρα στην ομάδα της Ημαθίας που έδειξε οτι το ήθελε, αλλά δεν είχε τον τρόπο να στείλει (τουλάχιστον) το παιχνίδι στην παράταση.

Mε την ίδια 11άδα του πρώτου αγώνα ο Λεβαδειακός, με Φοφανά, Παπαδόπουλο νέα πρόσωπα το αρχικό σχήμα που παρέταξε για λογαριασμό της Βέροιας ο Παύλος Δερμιτζάκης.

Καλύτερη η Βέροια στο πρώτο ημίχρονο. Στο 10′ η πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με τον Μάρκοβιτς να σταματάει τον Γιακουμάκη στο τετ-α-τετ! H πρώτη τελική των Βοιωτών στο 29′ με ένα μακρινό και συνάμα άστοχο σουτ του Χάμοντ.

Στην επανάληψη και πάλι η Βέροια διατηρούσε τα ηνία της αναμέτρησης με στόχο το γκολ και της ισοφάρισης του σκορ του πρώτου αγώνα, με τους Βοιωτούς να ψάχνουν τους χώρους που θα αφήσουν, ρισκάροντας όσο περνούσε η ώρα, οι φιλοξενούμενοι, για να τελειώσουν την ιστορία. Την τέλειωσαν λίγο νωρίτερα, με το γκολ που σημείωσε ο Γκαμπριέλ στις καθυστερήσεις του αγώνα.

Γκολ, είσοδος οπαδών και τραυματισμός ποδοσφαιριστή!

Το ματς χάλασε, αφού μετά το γκολ, φίλοι του Λεβαδειακού μπήκαν στο γήπεδο και χτύπησαν τον ποδοσφαιριστή της Βέροιας, Πεταυράκη! Η ένταση συνεχίστηκε και μεταξύ των ανθρώπων των δύο ομάδων, αμαυρώνοντας ένα ματς-γιορτή το οποίο ολοκληρώθηκε με τον χειρότερο τρόπο! Στον αγωνιστικό χώρο μπήκε και ο ιδιοκτήτης του Λεβαδειακού, Γιάννης Κομπότης, ο οποίος συνομίλησε με τον τεχνικό διευθυντή της Βέροιας, Γιώτη Τσαλουχίδη, αλλά και με τους ιδιοκτήτες της ομάδας της Ημαθίας που ζήτησαν από τους ποδοσφαιριστές τους να τελειώσει το ματς!

Ο χτυπημένος, από οπαδό του Λεβαδειακού, μπακ της Βέροιας δεν κατάφερε να συνεχίσει το ματς, το οποίο ολοκληρώθηκε με αρκετή καθυστέρηση, αποχωρώντας με φορείο από το γήπεδο!

Έξαλλοι οι άνθρωποι της Βέροιας, αποχώρησαν για τα αποδυτήρια μετά το τελευταίο σφύριγμα του Αγκάγιεφ, αρνούμενοι, παρά τις προσπάθειες του Γιάννη Κομπότη, να παρευρεθούν στην απονομή!

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Κωνσταντινίδης, Τζημόπουλος, Μπαχανάκ, Βήχος (63′ Παναγιώτου), Νίλι (63′ Συμελίδης), Μεχία, Χάμοντ (79′ Λιάγκας), Πολέττο, Μουτίνιο (56′ Βρακάς), Μυτίδης (56′ Μπαρμπόσα).

Βέροια (Δερμιτζάκης): Παπαδόπουλος, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης, Σκόνδρας (25′ λ.τ Δημόπουλος), Μαραγκός, Οικονόμου (75′ Κάτσε), Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Φοφανά (68′ Πόζογλου), Πασάς.