Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ Κύπελλο Ελλάδος

Άδικος αποκλεισμός για Χανιά – Ήττα 2-1 από το Αιγάλεω στην παράταση

Τα Χανιά έχασαν τη μεγάλη ευκαιρία να προκριθούν στην δ’ φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Παρα το γεγονός ότι προηγήθηκαν με τον
Μπαΐροβιτς, ηττήθηκαν 2-1 στην παράταση στο ματς που έγινε στην Καλλιθέα.

Τα Χανιά, παρά το γεγονός ότι δεν απέδωσαν πολύ καλό ποδόσφαιρο, “φωνάζουν” για τα δύο γκολ του Αιγάλεω.

Το πρώτο με αμφισβητούμενο πέναλτι και το δεύτερο με -πιθανό- επιθετικό φάουλ στον Κουτζαβασίλη.

Το ματς είχε εντάσεις και τρεις κόκκινες κάρτες, δύο για τα Χανιά και μια για το Αιγάλεω.

Οι φάσεις του αγώνα

17′ Εκπληκτική επέμβαση με το ένα χέρι του Κουτζαβασίλη σε σουτ του Τσιλιγκίρη

20′ Σουτ του Τριμμάτη μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης

22′ Ακυρώνεται γκολ του Μπαΐροβιτς (κεφαλιά από σέντρα του Κογιέτε) ως οφσάιντ με υπόδειξη του β’ βοηθού Πριόνα

25′ Ωραία συνεργασία Κογιέτε – Καμαρά σέντρα του τελευταίου έδιωξε σωτηρία για το Αιγάλεω ο Βλάχος

35′ Ευκαιρία για το Αιγάλεω από ενέργεια και σέντρα του Τριμμάτη ο Σαμπανίδης με προβολή δεν μπόρεσε να σκοράρει και στη συνέχεια καταλογίστηκε φάουλ πάνω στον Κουτζαβασίλη

39′ Πέναλτι κερδίζει ο Κογιέτε από τον Μαγκάκη και κίτρινη κάρτα

40′ Γκοοοοοοοολλλ ο Μπαΐροβιτς ευστόχησε στο πέναλτι

47′ Πέναλτι που είδε μόνο ο διαιτητής σε πέσιμο του Τριμμάτη υπό την επίβλεψη του Βάρκα και κίτρινη στον Βάρκα

48′ Ευστοχεί για το 1-1 ο Τσιλιγκίρης

51′ Σέντρα του Αναστασίου ο Παντεκίδης έδιωξε σωτήρια προ του Καββαδία.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για το Αιγάλεω από τακουνάκι του Τριμμάτη ο Αναστασίου έκανε το γύρισμα ο Μπαρμπαρούσης πλασάρει για να κόψει σωτηρία ο Καμαρά και να μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης

ΠΑΡΑΤΑΣΗ 93′ 2-1 από μπαλιά του Αναστασίου ο Κουτζαβασίλης μπλοκάρει την μπάλα και ο Χοτζάλλι του την αποσπά σκοράροντας σε κενή εστία μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες για επιθετικό φάουλ

95′ Ευκαιρία για το 2-2 από σέντρα του Καμαρά η κεφαλιά του Καψάλη καταλήγει δίπλα από την εστία.

108′ Διπλή μεγάλη ευκαιρία, από φάση διαρκείας στην περιοχή το σουτ του Τσαμούρη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Από την εκτέλεση του κόρνερ και τη σέντρα του Παναγιωτούδη το σουτ του Πατάπη έφυγε λίγο πάνω από την εστία

KOKKΙΝΕΣ: Παναγιωτούδης (Χανιά), Τριανταφυλλάκος (Χανιά), Τσιλιγκίρης (Αιγάλεω)

Αιγάλεω (Απόστολος Χαραλαμπίδης ) : Σικαλιάς, Μαγκάκης (114′ Παναγιώτου), Αναστασίου, Παπανικόλας, Βλάχος, Λάσκαρης, Πιαστόπουλος (76′ Σκεντεράι), Τσιλιγκίρης, Καββαδίας (68′ Χοτζάλλι), Τριμμάτης (76′ Καθάριος, 115′ Καλύβας), Σαμπανίδης (60′ Μπαρμπαρούσης).

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος) : Κουτζαβασίλης, Κογιέτε (54′ Καψάλης), Ζιούλης, Παντεκίδης (55′ Τσαμούρης), Καμαρά, Παναγιωτούδης, Βασιλακάκης (54′ Τριανταφυλλάκος), Κάρλος (94′ Πατάπης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (68′ Κολλάς), Μπαΐροβιτς (73′ λ.τρ. Βογιατζής).