Κατηγορίες
Basket Corner IN THE SPOTLIGHT ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ

ΑΟΚ Χανιά: Επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο

Την 4η νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟΚ Χανιά με σκορ 85-62 επί του Κρόνου Αγίου Δημητρίου.

Από το ξεκίνημα οι παίκτες του Ανδρέα Κεσαπίδη έδειξαν τις προθέσεις τους και με γρήγορο μπάσκετ κατάφεραν να προηγηθούν ακόμη και με 15 πόντους διαφορά 19-4 με την συμπλήρωση μόλις 4 λεπτών παιχνιδιού. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να «ροκανίσουν» την διαφορά για να ολοκληρωθεί η πρώτη περίοδος με σκορ 26-16.

Στη 2η περίοδο η πίεση του Κρόνου απέφερε καρπούς με την ομάδα μας να σκοράρει μόλις 9 πόντους ενώ δέχτηκε 11 και χάρις στην άμυνα διατήρησε ένα προβάδισμα 8 πόντων με το οποίο οι δυο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια.

Το 2ο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο με τρίποντο του Ψαρά ενώ στη συνέχεια η διαφορά ανέβηκε ξανά σε διψήφιο (42-30). Ο Κρόνος σε εκείνο το σημείο ανέβασε στροφές και με ένα επιμέρους 9-0 έφτασε στο -3 (42-39).

Η αντίδραση ήρθε από τα Χανιά με ένα 8-0 με τον Κρόνο να μην μπορεί να ακολουθήσει και την 3η περίοδο να ολοκληρώνεται με σκορ 59-45.

Στο 4ο δεκάλεπτο τα Χανιά συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και με ένα επιμέρους 26-17 έφτασαν σε μια άνετη νίκη.

Πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ήταν ο Κώστας Νέσης ο οποίος είχε 4/6 βολές 3/7 διπ. Και 3/5 τρίποντα μάζεψε 6 ριμπάουντ είχε 4 ασίστ και 2 κόψιμο. Ακολούθησε ο Κουρέπης με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ ενώ 14 πρόσθεσε ο Χουχούμης έχοντας 4/5 τρίποντα. 12 είχε ο Αριστείδης Ψαράς με 4/6 τρίποντα και 7 ριμπάουντ ενώ 8 είχε ο Στογιάνοβιτς ο οποίος μοίρασε και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 35-27, 59-45, 85-62

ΑΟΚ Χανιά (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 14 (4/5 τρ.), Βαζούκης 6, Στογιάνοβιτς 8, Λυβιάκης, Ψαράς 12 (4/6 τρ.), Καραΐσκος 4, Σανδραμάνης 2, Νέσσης 16 (2/4 τρ.), Κουρέπης 18, Κοκκινάκης, Τσιρογιάννης 2, Παπαδάκης.

Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Βαγγέλης Δεγαϊτας): Γκάτζο 4, Δήμου 10, Νάτσος, Ξιούρας 6, Δέδες 15 (3), Πιτούλης 6, Χρήστου, Βαρσαμούλης 11, Ανδρακάκος, Τσάβος 10.