Κατηγορίες
ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ Basket Corner

ΑΟΚ Χανιά: Σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Κρόνου

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον ΑΟΚ Χανιά που επικράτησε με 70-67 του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής του 2ου Ομίλου της Β’ Εθνικής κατηγορίας.

Αυτή ήταν η 4η συνεχόμενη νίκη (και δεύτερη εκτός) του ΑΟΚ Χανιά.

Το συγκρότημα του Ανδρέα Κεσαπίδη προηγήθηκε με 21-19 στην πρώτη περίοδο για να πάει με προβάδισμα στο ημίχρονο 5 πόντων καθώς με ένα επιμέρους 20-17 στο 2ο δεκάλεπτο διαμόρφωσε το 36-41.

Στην 3η περίοδο ο Κρόνος «έσφιξε» την άμυνα του και τα Χανιά έμειναν στους 13 πόντους όμως διατήρησαν το προβάδισμα κλείνοντας την 3η περίοδο μπροστά στο σκορ 54-53.

Η 4η περίοδος βρήκε τα Χανιά μπροστά ακόμα και με 8 πόντους (55-63) όμως οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με ένα 10-0 πέρασαν μπροστά με 65-63. Τα Χανιά αφυπνίστηκαν και απάντησαν με ένα σερί 5-0 για να πάρουν ξανά το προβάδισμα το οποίο και διατήρησαν μέχρι το τέλος παρά την προσπάθεια του Κρόνου ο οποίος έφτασε ξανά στον πόντο 67-68 όμως Παπαδάκης και Χουχούμης με βολές διαμόρφωσαν το 67-70 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα

Τα δεκάλεπτα 19-21, 36-41, 53-54, 67-70

XΑΝΙΑ ΑΟΚ (Ανδρέας Κεσαπίδης): Χουχούμης 12,Βαζούκης, Στογιάνοβιτς 9(1) , Ψαράς, Καραϊσκος , Σανδραμάνης 10, Νέσσης 4 , Κουρέπης 20 (2), Κοκκινάκης, Παπαδάκης 15.