Κατηγορίες
ΙΩΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT Τοπικό

Απίθανες “καταστάσεις” στον Ταυρωνίτη – Χάλια αποδυτήρια, ηρωική Άμιλλα και παράπονα Ιωνίας

Η αναμέτρηση της Άμιλλας με την Ιωνία κάλλιστα αποτελεί την …πεμπτουσία του τοπικού.

Άμιλλα και Ιωνία αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 1-1 στον Ταυρωνίτη σε ένα ματς (της Β’ ΕΠΣΧ) για γερά νεύρα, με τους γηπεδούχους να κρατούν με “νύχια και με δόντια” ένα πολύτιμο αποτέλεσμα, απέναντι σε μια καλύτερη ομάδα.

Στο 12′ ο Γεωργιακάκης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους αλλά στο 25′ με “βολίδα” του Ξεκουκουλωτάκη γράφτηκε το τελικό 1-1!

Η Ιωνία πίεσε είχε ευκαιρίες αλλά δεν πέτυχε το γκολ της νίκης, ενώ έχει παράπονα από τους γηπεδούχους που στην προσπάθειά τους να κρατήσουν το σκορ έκαναν πολλές καθυστερήσεις, με τον διαιτητή Ούτα πάντως να λήγει το ματς περίπου στο… 100′.

Η Ιωνία “φωνάζει” και για ένα γκολ που της ακυρώθηκε ως οφσάιντ στο 90ο λεπτό, που σημείωσε ο Μπαϊράμι.

Πάντως, η προσπάθεια της Άμιλλας χαρακτηρίζεται και ως “ηρωική” αφού είχε 8 σημαντικές απουσίες (στο μικρό ρόστερ που διαθέτει, είχε 12 παίκτες στην αποστολή, ενώ στην ενδεκάδα έπαιζε ο 45+ Παρασκευόπουλος και στον πάγκο ήταν επίσης, ο 45+ Δερμιτζάκης, άνθρωποι που περισσότερο ασχολούνται (πλέον) ως παράγοντες με την ομάδα από το Μόδι.

Η Ιωνία τελείωσε το ματς με 9 παίκτες αφού αποβλήθηκαν ο Γαβαλάς (στο 70′) και ο Κρεμασμενάκης (στο 95′).

Τέλος, δεν μπορούμε να επισημάνουμε ότι οι φιλοξενούμενοι βρήκαν άσχημη εικόνα στα “περιβόητα” αποδυτήρια του Ταυρωνίτη. Να σημειωθεί πάντως ότι οι της Άμιλλας έκαναν ό,τι μπορούσαν να τα καθαρίσουν, καθώς αυτή η κατάσταση αποτελεί περισσότερο ευθύνη του Δήμου Πλατανιά που καλείται να συνεννοηθεί με τις ομάδες που χρησιμοποιούν το γήπεδο να αναλάβουν τις ευθύνες τους για την καθαριότητα των χώρων του γηπέδου, ειδικά στην περίοδο κορωνοϊού που διανύουμε.