Κατηγορίες
Άρης Σούδας IN THE SPOTLIGHT Τοπικό

“Χορταστικό” 4-1 του Άρη Σούδας επί της Σπάθας

Ένα θεαματικό και άκρως επιθετικό (σε φάσεις και γκολ) φιλικό έγινε στη Σούδα την Τετάρτη (1/9) το απόγευμα. Καλά στοιχεία και από τη Σπάθα.

Ο Άρης Σούδας που σε 4 μέρες δίνει επίσημο ματς για το Κύπελλο Ελλάδας απέναντι στον Καραβά (στη Σούδα) επικράτησε με 4-1 της Σπάθας, ομάδα που μαζί με τον Απόλλωνα είναι τα μεγάλα φαβορί για την κατάκτηση της φετινής Α’ ΕΠΣΧ.

Ο Άρης Σούδας που “ξέμεινε” από φιλικά, αφού δεν έπαιξε ούτε την Κυριακή (29/8) με τον ΠΟΑ (αλλά και με την Αναγέννηση Ιερ. που προς στιγμήν είχε κλειστεί να παίξουν την ίδια μέρα μετά την ακύρωση με τον ΠΟΑ), ούτε με τον Γιούχτα σήμερα, εν τέλει έπαιξε απέναντι στη Σπάθα επικρατώντας με 4-1, που είχε κάποιες ελλείψεις στην άμυνα.

Το 1-0 έκανε ο Τσίγκας στο 35′, ενώ ο Ροκάκης με γκολ, τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου, έκανε το 2-0.

Στην επανάληψη, η Σπάθα μείωσε με τον Βασιλομιχελάκη σε 2-1, και στο 60′ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει αλλά ο Βαρουξάκης αστόχησε σε πέναλτι (απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καλαμαρίδης). Ο Άρης με πέναλτι του Νικόλτση στο 70′ και γκολ του Μαναρώλη στο 81′ διαμόρφωσε το τελικό 4-1.

Ο Παπαθανασίου χτύπησε κάτω από το φρύδι σε μια διεκδίκηση και αντικαταστάθηκε στο 15′ από τον Κυτράκη. Δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας ωστόσο για το ματς Κυπέλλου.

Για τον Άρη Σούδας γκολκίπερ στο α’ μέρος έπαιξε ο Κοκκαλάς και στο β’ μέρος ο Καλαμαρίδης.

Ο Άρης Σούδας έχει την Κυριακή (5/9) το ματς Κυπέλλου με τον Καραβά, ενώ η Σπάθα παίζει το Σάββατο (4/9) φιλικό με τον Παγχανιακό/ΔΑΑΟΧ στους Αγίους Αποστόλους.