Κατηγορίες
TENNIS CORNER

Davis Cup: Ήττα στο διπλό και… αντίο πρόκριση

Από την αρχή (βλέπε …τραυματισμό Τσιτσιπά) πήγαν όλα στραβά.

Οι Μάρκος Καλοβελώνης και Πέτρος Τσιτσιπάς ήξεραν ότι είχαν δύσκολο έργο απέναντι στους Ρικάρντας Μπεράνκις και Λαουρίνας Γκριγκέλις, αλλά δεν επρόκειτο να αφήσουν τους Λιθουανούς να έχουν ένα εύκολο πρωινό… Αν και το λιθουανικό δίδυμο κατάφερε να πάρει σχετικά εύκολα το πρώτο σετ με 6-2, εκμεταλλευόμενο τα κρίσιμα διπλά λάθη της ελληνικής ομάδας (3 στο πρώτο σετ), έχοντας 2/4 μπρέικ πόιντ, στο δεύτερο σετ οι Καλοβελώνης/Τσιτσιπάς ήταν αρκετά πιο ανταγωνιστικοί στο δεύτερο σετ, «κρατώντας» το σερβίς τους πέντε συνολικά φορές.

Ωστόσο στο 5-5 του δεύτερου σετ δέχθηκαν το κρίσιμο μπρέικ που έβαλε τους Λιθουανούς σε θέση οδηγού στο ματς και έπειτα παρότι είχαν τέσσερις ευκαιρίες για να κάνουν το μπρέικ στο μπρέικ, δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν καμία και έχασαν το γκέιμ και το ματς (6-2, 7-5), έπειτα από 1 ώρα και 21 λεπτά αγώνα.

Με αυτόν τον τρόπο οι Λιθουανοί εξασφάλισαν την άνοδο τους στα play – offs του World Group 1 με καθαρό σκορ μάλιστα (3-0), ενώ η ελληνική ομάδα θα προσπαθήσει ξανά το επόμενο έτος να διεκδικήσει την άνοδο στην πρώτη κατηγορία.