Τοπικό IN THE SPOTLIGHT

Δρακάκης για το “χρυσό” γκολ του ΑΟΧ στο Μάλεμε το 2011: “Σας το είπα”! (Vid)

Μια από τις μεγαλύτερες αναμετρήσεις των “κλασικών” ντέρμπι Πλατανιά-Α.Ο.Χανιά έγινε στις 13 Μαρτίου 2011.

Για την 24η αγωνιστική της Γ’ Εθνικής τότε, ο Πλατανιάς (που πήγαινε για άνοδο) υποδεχόταν τον Α.Ο.Χανιά (σχετικά αδιάφορος), στο Μάλεμε, με τον Πλατανιά του Τίμου Καβακά να είναι το φαβορί.

Μάλιστα, ο Πλατανιάς προηγήθηκε με τοον Κατσικοκέρη στο 27′, αλλά στη λήξη του ημιχρόνου ο Γωνιωτάκης ισοφάρισε για τον ΑΟΧ.

Στο δεύτερο μέρος το ματς κυλούσε προς την ισοπαλία, όταν στο 96′ ο Γιάννης Δρακάκης (19 ετών τότε) που είχε μπει αλλαγή στη θέση του Γωνιωτάκη με υπέροχο ψηλοκρεμαστό σουτ πάνω από τον γκολκίπερ Λιούρδη, χάρισε τη νίκη στον ΑΟΧ με 2-1!

Ακολούθησε χαμός από πανηγυρισμούς για τη νίκη της ομάδας των Χανίων. Πάντως στο τέλος του πρωταθλήματος ο Πλατανιάς πήρε την άνοδο στην -τότε0 Φούτμπολ Λιγκ.

Τις στιγμές εκείνου του γκολ περιγράφει με σχόλιό του στη σελίδα “Equipo” ο Γιάννης Δρακάκης (παίκτης του Απόλλωνα Αγ. Ιωάννη πλέον) και πρώτος σκόρερ με διαφορά στην Α’ ΕΠΣΧ:

Ήταν η περίοδος 2010-11 και εγώ ήμουν 18 χρόνων.Παίζουμε το μεγαλύτερο ντέρμπι του νόμου μας.Πλατανιάς – ΑΟ Χανιά.Ο Πλατανιάς τότε κυνηγούσε την άνοδο στην Β εθνική και ήταν πρώτος στην βαθμολογία.Εμείς ήμασταν σε επικίνδυνη για υποβιβασμό θέση..Ο αγώνας είναι στην έδρα τους.. Το ματς είναι στο 1-1 και στο 75’ και με φωνάζει ο προπονητής για να μπώ…

‘’Γιάννη κρατά μπάλες,πάλεψε,τρέχα.Θελουμε πολύ αυτόν τον βαθμό.’’”Κόουτς θα μπω και θα σκοράρω!”Το ρολόι είναι στο 90+5 και ο διαιτητής έχει δείξει 6 λεπτά καθυστερήσεις…Ο τερματοφύλακας μας πιάνει την μπάλα και κάνει ένα δυνατό βόλε…Πριν προλάβει να ακουμπήσει η μπάλα στο έδαφος την παίρνω κοντρόλ με το τακουνάκι γυρνάω και κρεμάω τον αντίπαλο τερματοφύλακα…1-2 στο 96′!Ένα από τα καλύτερα και σημαντικότερα γκολ της καριέρας μου.Οι στιγμές απερίγραπτες,χιλιάδες φίλαθλοι να πανηγυρίζουν σαν τρελοί και εγώ στον προπονητή και στους συμπαίχτες μου να λέω σας το είπα!Το ένιωθα.”…