Κατηγορίες
Υπόλοιπα αθλήματα IN THE SPOTLIGHT

Η ώρα της κάλπης! – Όλα όσα πρέπει να ξέρετε για τις εκλογές σε όλες τις Ομοσπονδίες

Οι εκλογές για ορισμένους υποψήφιους είναι τυπική διαδικασία και για κάποιος άλλους είναι «μάχη».

Τα ψέματα τελειώνουν. Η προεκλογική περίοδος στις αθλητικές ομοσπονδίας της χώρας ολοκληρώνεται και έως τις 31 Μαρτίου θα γνωρίζουμε τις νέες διοικήσεις. Για πρώτη φορά οι αρχαιρεσίες θα γίνουν διαδικτυακά και για πρώτη φορά δικαίωμα ψήφου έχουν οι εκπρόσωποι σωματείων, που ανήκουν στο μητρώο της ΓΓΑ. Όπως και να έχει, ο αθλητικός χάρτης της χώρας θα αλλάξει στο τέλος του μήνα, λόγω (και) των διατάξεων του νόμου Αυγενάκη.

Αν θελήσουμε να κάνουμε διαχωρισμό ομοσπονδιών, τότε από τη μία πλευρά θα έχουμε εκείνες που γίνεται «μάχη» για τη νίκη στις εκλογές, όπως για παράδειγμα ο ΣΕΓΑΣ και από την άλλη εκείνες που η κατάσταση έχει ξεκαθαρίσει στο πρόσωπο του προέδρου, όπως για παράδειγμα η ποδοσφαιρική ομοσπονδία με τον Θοδωρή Ζαγοράκη ή η ομοσπονδία χάντμπολ με μοναδικό υποψήφιο για τη θέση του προέδρου τον Κώστα Γκαντή. 

Το αργότερο, λοιπόν. έως τις 31 Μαρτίου θα έχουν γίνει εκλογές για την ανάδειξη νέου ΔΣ σε όλες τις ομοσπονδίες. Ας δούμε τις ημερομηνίες διεξαγωγής των αρχαιρεσιών και ορισμένους από αυτούς που θα δώσουν «μάχη» για την εκλογή τους και εκείνους που οι εκλογές είναι… τυπική διαδικασία.

Οι ημερομηνίες διεξαγωγής εκλογών στις αθλητικές ομοσπονδίες και οι υποψήφιοι πρόεδροι

ΣΕΓΑΣ (στίβος) – Πιθανόν στις 31 Μαρτίου (η ημερομηνία θα οριστικοποιηθεί στην ΓΣ του προσεχούς Σαββάτου): Υποψήφιες για την προεδρία: Σ. Σακοράφα, Α. Κελεσίδου

ΚΟΕ (υγρός στίβος) – 28 Μαρτίου: Σπ. Γιαννιώτης, Κυρ. Γιαννόπουλος

ΕΓΟ (γυμναστική) – 21 Μαρτίου: Νίκος Προβιάς, Θανάσης Σταθόπουλος

ΕΙΟ (ιστιοπλοΐα) – 24 Μαρτίου: Γιάννης Παπαδημητρίου, Λάζαρος Τσαλίκης, Νίκη Αναστασίου

ΕΚΟΦΝΣ (κωπηλασία) – 28 Μαρτίου: Βασίλης Λυκομήτρος, Ιωάννης Βράμπας

ΕΟΑΒ (άρση βαρών) – 27 Μαρτίου: Τάσος Λάγκας μέλος του νυν ΔΣ και η ομάδα πρωτοβουλίας διάσωσης με Γιάννη Γέροντα, Χρήστο Σπύρου

ΕΟΚ (μπάσκετ) – 28 Μαρτίου: Άγγελος Παπανικολάου, Βαγγέλης Λόλιος, Παναγιώτης Φασούλας

ΕΟΚ (καράτε) – 28 Μαρτίου: Οι υποψηφιότητες μέχρι 17 Μαρτίου.

ΕΟΜΟΠ (μοντέρνο πένταθλο) – 20 Μαρτίου: Ντόρα Πάλη

ΕΟΞ (ξιφασκία) – 21 Μαρτίου: Μαρινέττα Γούναρη-Χατζησαράντου

ΕΛΟΠ (πάλη) – 27 Μαρτίου ή 30 Μαρτίου: Στέργιος Λεωνάκης, ο Γιάννης Αρζουμανίδης, Θοδωρής Συνοδινός.

ΕΟΠΕ (βόλεϊ) – 27 Μαρτίου: Γιώργος Καραμπέτσος, Μιχάλης Τριανταφυλλίδης

ΕΠΟ (ποδηλασία) – 21 Μαρτίου: Παναγιώτης Πριστιούρης και ο γενικός γραμματέας του ποδηλατικού ομίλου Πάτρας Βασίλης Διαμαντόπουλος.

ΕΟΠ (πυγμαχία) – Σωτήρης Καμπέρος (είναι πρόεδρος προσωρινής διοίκησης)

ΕΛΟΤ (τάε κβον ντο) – 21 Μαρτίου: Μιχάλης Μουρούτσος

ΕΟΤ (τζούντο) – 20 Μαρτίου: Βίκτωρ Σιώπης, Δημήτρης Μιχαηλίδης 

ΕΟΤ (τοξοβολία) – 27 Μαρτίου

ΕΠΟ (ποδόσφαιρο) – 27 Μαρτίου: Θοδωρής Ζαγοράκης

ΕΦΟΑ (τένις) – 27 Μαρτίου: Δημήτρης Σταματιάδης

ΕΦΟΕΠΑ (πινγκ πονγκ) – 26 Μαρτίου Κωνσταντίνος Παπαγεωργίου

ΕΟΦΣΑ (μπάντμιντον) – 28 Μαρτίου:  Γιώργος Πάτης-Φουντάς

ΟΧΕ (χάντμπολ) – 21 Μαρτίου: Κώστας Γκαντής

ΣΚΟΕ (σκοποβολή) – 27 Μαρτίου

ΕΟΙ (ιππασία) – 29 Μαρτίου

ΕΟΧΑ (χειμερινά) – Γιώργος Νικητίδης