Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

K20 Χανιά: Διατήρησε το αήττητο και απέναντι στον Εργοτέλη

Ισοπαλία (2-2) στο Μαρτινέγκο για την Κ20.

Μπορεί να μην έκανε το 8/8 σε νίκες απέναντι στον Εργοτέλη (2-2) αλλά η ομάδα Κ20 της ΠΑΕ Χανιά μπόρεσε να ολοκληρώσει την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος αήττητη. Με ελπιδοφόρες εμφανίσεις η ομάδα του Βασίλη Κούτα τερμάτισε στην 1η θέση του 1ου ομίλου με 22 βαθμούς και μεγάλη διαφορά από τον 2ο Εργοτέλη (14), έχοντας εξασφαλίσει εδώ και αρκετές εβδομάδες το “εισιτήριο” για την προημιτελική φάση. Οσον αφορά το παιχνίδι με τον Εργοτέλη οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 3’ με τον Τσαμανδιώτη να εκτελεί φάουλ από πλάγια θέση, την μπάλα να περνά απ’ όλους και να καταλήγει στα δίχτυα.

Λίγα λεπτά μετά ο Τσουραπάς είχε διπλή ευκαιρία για την ισοφάριση, η οποία τελικά ήρθε στο 18’ όταν ο Χαλίλι “έσπρωξε” την μπάλα στα δίχτυα έπειτα από την κεφαλιά του Νικόλη στο οριζόντιο δοκάρι. Η Κ20 της ΠΑΕ Χανιά έφτασε και σε δεύτερο γκολ με προβολή του Σκέντζου έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Μυφτάρι στο 29’. Ο Δεσποτόπουλος έστω και με δυσκολία κράτησε το σκορ στο 1-2 σε προσπάθεια του Σπυριδάκη στο 34’.Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι “άνοιξε” με εκατέρωθεν φάσεις και τελικά τον Εργοτέλη να φτάνει στην ισοφάριση με σουτ του Πακιουφάκη στο 63’.Τα Χανιά είχαν ευκαιρίες με τους Φραγκούλη και Ανδρουλάκη και ο Εργοτέλης με Δασκαλάκη και Λαμάι

Διαιτητής: Δρακωνάκης (Ηρακλείου)

Βοηθοί: Δασκαλάκης Ι. – Βισκαδούρος Α. (Ηρακλείου)

Κ20 Εργοτέλης (Λευτέρης Κορνάρος): Γαλανάκης, Σπυριδάκης (59’ Φραγιαδάκης), Κοτσίνης, Τσέρος (76’ Xότζα), Ταγιάρι, Βουϊδάσκης, Νικολακάκης, Σπυριδάκης (59’ Περσκέφα), Ρεθυμιωτάκης (59’ Πακιουφάκης), Δασκαλάκης, Τσαμανδιώτης (68’ Λαμάϊ).

Κ20 Χανιά (Βασίλης Κούτας): Δεσποτόπουλος, Μαλαμάς, Μάγγος, Χαλίλι, Τσουραπάς (65’ Οικονομόπουλος), Γαϊτάνης, Σταματάκης (65’ Τζαλίλης), Μυφτάρι, Νικόλης (83’ Μαθιουλάκης), Σκέντζος, Ανδρουλάκης (59’ Φραγκούλης).