Κατηγορίες
SUPER LEAGUE 2

Κι άλλο “διπλό” ο Λεβαδειακός! 1-3 τα Τρίκαλα

Σε ένα χορταστικό παιχνίδι που έλαβε χώρα στα Τρίκαλα, η ομώνυμα ομάδα φιλοξένησε τον Λεβαδειακό σε ένα ντέρμπι πρωτοπόρων για την 5η στροφή του πρωταθλήματος.

Οι φιλοξενούμενοι εν τέλει έφυγαν με τους τρεις βαθμούς της νίκης καθώς επικράτησαν με σκορ 3-1!

Στο 34′ ο Νίκα βρήκε οριζόντιο δοκάρι έπειτα από κόρνερ και στη συνέχεια με αυτογκόλ η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου άνοιξε το σκορ!

Στο 41′ ο Τζιώρας σημάδεψε το δοκάρι του Γκάρα ενώ τέσσερα λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης έστειλε τελικά τη μπάλα στα δίχτυα, δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στον Λεβαδειακό.

Λίγο μετά το σφύριγμα της έναρξης του β’ μέρους, τα Τρίκαλα έπειτα από μια απερίσκεπτη κίνηση του Γκέκα να πάει με τη μπάλα ως το κόρνερ και να απομακρύνει λανθασμένα, ο Αλμπάνης μείωσε σε 1-2 με σουτ.

Στο 72ο λεπτό ο Νίλι πήρε το… όπλο του και με πολύ όμορφο τρόπο έγραψε το 1-3 που έμεινε ως το τέλος!

Για την επόμενη (6η) αγωνιστική, ο Λεβαδειακός στις 6/2 υποδέχεται το Διαγόρα ενώ τα Τρίκαλα θα ταξιδέψουν στα Χανιά (7/2).

Πώς ξεκίνησε ο Απόστολος Χαραλαμπίδης:

Με 4-2-3-1 παρατάσσονται τα Τρίκαλα. Πορτιέρο ο Γκάρας, Αμυντικό δίδυμο ο Σουλιώτης με τον Ντιαλόσι και στα πλάγια της άμυνας Πιαστόπουλος και Νιάρος.

Εξάρια οι Ριζογιάννης με Παπαγεωργίου και τριάδα ακριβώς μπροστά τους Καρουγκάλ, Πέλκας, Σκόνδρας και φορ ο Σταματής.

Πώς ξεκίνησε ο Σωτήρης Αντωνίου:

Με το ίδιο σύστημα και ο Λεβαδειακός. Γκέκας στο τέρμα, Καραχάλιας και Λιάγκας τα δύο στόπερ. Στα άκρα της οπισθοφυλακής Μύγας και Βήχος. Αμυντικά χαφ Μεχία και Νίκας.

Τριπλέτα μπροστά Νίλι, Πολέττο και Συμελίδης και μόνος στη γραμμή κρούσης ο Τζιώρας.

ΤΟ ΜΑΤΣ ΛΕΠΤΟ ΠΡΟΣ ΛΕΠΤΟ:

4’ Σέντρα από τον Πολέττο, κεφαλιά Συμελίδη, λίγο άουτ η μπάλα!

15’ λεπτά στο παιχνίδι, με μια καλή καταγεγραμμένη στιγμή, για τους φιλοξενούμενους…

28’ Κόρνερ για το Λεβαδειακό, ο Νίκας μέσα από την περιοχή απειλεί, έδιωξε ο Πιαστόπουλος ο οποίος βρισκόταν στο πρώτο δοκάρι!

34’ ΓΚΟΛ! Φάουλ από αριστερά του Μεχία, κεφαλιά Νίκα που χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι! Στη συνέχεια ο Παπαγεωργίου σε προσπάθειά του να διώξει έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σουλιώτη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του!

41’ ΔΟΚΑΡΙ για το Λεβαδειακό! Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου αγγίζει το 0-2 με το Τζιώρα, του οποίου η κεφαλιά σταμάτησε στο αριστερό οριζόντιο δοκάρι!

45’ ΓΚΟΛ! Ο Τζιώρας καταφέρνει ότι δεν κατάφερε πριν τέσσερα λεπτά! Μετά από ωραία μπαλιά του Συμελίδη έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-2!

Τέλος πρώτου μέρους:

Ο Λεβαδειακός έχει πάρει σαφές προβάδισμα με σκορ 2-0. Από το 28’ και έπειτα οι παίκτες του Σωτήρη Αντωνίου έκαναν συχνές επισκέψεις στην περιοχή των γηπεδούχων και το γκολ ήρθε στο 34’ έπειτα από φάση διαρκείας, με αυτογκόλ του Σουλιώτη. Πριν σημειωθεί το γκολ, ο Νίκας είχε σημαδέψει το δοκάρι.

Λίγο αργότερα, ο Τζιώρας είχε κι εκείνος δοκάρι και τέσσερα λεπτά μετά ήταν εκείνος που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Τρικάλων για να πάει η ομάδα του στα αποδυτήρια με το 2-0 υπέρ της.

Β’ ημίχρονο

51’ ΓΚΟΛ για τα Τρίκαλα! Ο ΑΟΤ μειώνει σε 1-2 με τον Αλμπάνη! Ο Γκέκας με τη μπάλα στα πόδια έφτασε ως το σημαιάκι του κόρνερ, απομάκρυνε λανθασμένα και ο Αλμπάνης που πέρασε στο ματς στο ημίχρονο έγινε αποδέκτης στο ύψος της μεγάλης περιοχής, και έστειλε με σουτ τη μπάλα στα δίχτυα του κενού τέρματος!

58’ Ο Μεχία βγάζει ωραία παράλληλη για τον Βήχο ο οποίος βρίσκεται απέναντι από τον πορτιέρο των Τρικάλων! Ο Γκάρας σωτήρια θα απομακρύνει με τα πόδια στο τετ-α-τετ με τον αριστερό οπιθσοφύλακα του Λεβαδειακού!

72’ ΓΚΟΛ και 1-3! Τρομερό σουτ από το Νίλι και ο Λεβαδειακός βάζει γερές βάσεις για να φύγει με το τρίποντο από τα Τρίκαλα!

83’ Εκτέλεση φάουλ του Ριζογιάννη, κεφαλιά του Διαμαντόπουλου, λίγο άουτ!

88’ Ο Σταματής χάνει ευκαιρία οη βούλα του πέναλτι, στέλνοντας τη μπάλα ψηλά!