Κατηγορίες
Basket Corner ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ

ΟΑΧ Νεάνιδες: Τελικά …χάλκινο! Μεγάλη επιτυχία για τον σύλλογο

Δεν άντεξε στην ανωτερότητα της Ηλιούπολης.

Στο παιχνίδι-τελικό του φετινού final6 Νεανίδων ο ΟΑΧ γνώρισε την ήττα της Ηλιούπολης με 60-42 και έτσι κατέκτησε την Τρίτη θέση του Πανελληνίου πρωταθλήματος. Έτσι οι Κρητικές κατάφεραν το στόχο τους, που ήταν να μπουν στα μετάλλια της φετινής διοργάνωσης αλλά και να βρεθούν μια θέση παραπάνω από την περσινή τέταρτη θέση. Έτσι μετά το 2015 μια ομάδα από την μεγαλόνησο κατάφερε να πάρει ένα μετάλλιο στην κατηγορία τον Νεανίδων και να ανεβάσει την πρωταθλήτρια ΕΚΑΣΚ ξανά σε βάθρο.

Ο ΟΑΧ βρέθηκε να κυνηγάει την Ηλιούπολη με 9-0 στα τρία πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Η Θεοδοσουλάκη όμως έβαλε «στοπ» στο σερί επιτρέποντας στην ομάδα της Κρήτης να πάρει τα… πάνω της. Το 13-6 έγινε με σουτ (για δυο πόντους) της Παπαδάκη μετα την ολοκλήρωση των 5 λεπτών. Η ΓΣΗΛ αν και συνέχισε να οδηγεί την κούρσα έδειξε να ανησυχεί για το προβάδισμα μιας και τα κορίτσια του ΟΑΧ κατάφεραν να μειώσουν στο -6 (19-13) στο 8ο λεπτό, για να κλείσει εν τέλει το δεκάλεπτο στο 23-13. Όπως και στο πρώτο, έτσι και στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ηλιούπολη μπήκε δυναμικά στο παρκέ του ΚΓ Κοκκινιάς. Έτσι πήρε διαφορά νταμπλ σκορ (28-14) δυσκολεύοντας ακόμα περισσότερο το… έργο της ομάδας από τα Χανιά. Η Δασκουλίδη με 2/2 κατάφερε να μειώσει σε 28-17, όμως και πάλι η πρωταθλήτρια ΕΣΚΑ άνοιξε την απόσταση σε 30-17. Στο 19 λεπτό η μεγάλη προσπάθεια του ΟΑΧ επέφερε καρπούς μιας και μείωσε στο -10 (32-22), ενώ είχε την ευκαιρία να ψαλιδίσει και άλλο τη διαφορά όμως η Παπαδάκη πέταξε στα… σκουπίδια δυο βολές λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μισού και ο ΟΑΧ το… πλήρωσε με την Χατζηλεοντή να σκοράρει και να γράφει το 35-22 στο 20’.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μισού ο ΟΑΧ, έδειξε άλλο πρόσωπο στο ματς, παίζοντας καλή άμυνα κατάφερε να μειώσει στο -9 (35-26), όμως τα λάθη που ακολούθησε έδωσαν ξανά αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι της Ηλιούπολης και συνάμα το διψήφιο προβάδισμα. Οι Κρητικές παρα το γεγονός του ότι δεν έφταναν εύκολα στο… καλάθι συνέχισαν την προσπάθεια, όμως το σύνολο του Φέξη συνέχισε ακάθεκτο την πορεία του. Το τελευταίο δεκάλεπτο έδειξε να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα. Αυτό γιατί μπορεί οι παίκτριες της Δημητρουλάκη να έδειξαν διάθεση, όμως η μπάλα δεν τους έκανε το χατίρι και έτσι δεν κατάφερε να μειώσει την απόσταση. Έτσι έμεινε στο 60-42, το οποίο και τους χάρισε το χάλκινο μετάλλιο της διοργάνωσης, ενώ η Ηλιούπολη πανηγύρισε την πρώτη θέση στο Final6. Στην δεύτερη θέση βρέθηκε ο Κρόνος Αγ. Δημητρίου με το 4-1στην σειρά.

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ-ΟΑΧ 60-42
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-13, 35-22, 45-32, 60-42