Κατηγορίες
Basket Corner IN THE SPOTLIGHT ΟΑΧ

ΟΑΧ: Τεράστια νίκη και πρόκριση στα ημιτελικά της Α1

Με σκορ 64-59 επικράτησε στην παράταση ο ΟΑΧ και πήρε την πρόκριση στα ημιτελικά της Α1.

Ο ΟΑΧ με την εκτός έδρας νίκη “σκούπισε” την Ελευθερία Μοσχάτου και ανοίγει ο δρόμος για το ευρωπαϊκό εισιτήριο!

Το ματς ήταν δραματικό με τον ΟΑΧ να επικρατεί στην παράταση στις λεπτομέρειες, έχοντας κορυφαίες τις Ντέλιτς με 20 και Χάρις με 16. Ακολούθησαν οι Φάρρου με 9 και η Πούλινς με 8.

10λεπτα: 13-12, 24-22, 35-30, 54-54 (κ.δ.), 59-64 (παρ.)

Πλέον οι δύο ομάδες θα διασταυρωθούν στις 8 Απριλίου στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 101-61 της Νίκης Λευκάδας, έκανε το 3-0 στις μεταξύ τους αναμετρήσεις (υπολογίζονται και οι αγώνες της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Πρωταθλήματος.

Κάτι ανάλογο πέτυχαν και οι Εσπερίδες που πέρασαν στην τετράδα μετά την νίκη τους με 73-68 (και συνολικά 3-0) επί της Δάφνης Αγίου Δημητρίου.