Κατηγορίες
Basket Corner IN THE SPOTLIGHT

Οι αντίπαλοι των κρητικών ομάδων μπάσκετ σε Β’ και Γ’ Εθνική

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Β’ Εθνική θα έχει 4 ομίλους, κάτι που αναγκάστηκε να πράξει η Ελληνική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης από τη στιγμή που δεν υποβιβάστηκε καμία ομάδα από την Α2 λόγω πανδημίας, ενώ ανέβηκαν αρκετές από την Γ’ Εθνική.

Oι ομάδες της Κρήτης θα παίξουν στον Β’ όμιλο.

Αναλυτικά οι 4 όμιλοι της Β’ Εθνικής:

Α’ Όμιλος (14 ομάδες)

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΝΕΟ ΛΗΞΟΥΡΙΟ

ΑΠΑΣ ΤΑ ΦΑΝΑΡΙΑ

ΑΟ ΑΧΑΓΙΑ 82

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ ΑΟΚ

ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ

ΙΩΝΙΚΟΣ ΑΣ ΝΦ

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ

ΑΟ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΤΡΙΓΛΙΑΣ

ΑΕ Ν ΚΗΦΙΣΙΑΣ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ

ΦΕΑ ΝΦ ΝΧ

ΑΟ ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ

ΑΕ ΠΕΝΤΕΛΗΣ

Β’ Όμιλος (14 ομάδες)

ΟΦΗ

ΑΟΚ ΧΑΝΙΑ

ΑΓΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ

ΓΣ ΚΡΟΝΟΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ ΑΟ

ΕΦΑΟ ΖΩΓΡΑΦΟΥ

ΓΣ ΜΑΝΔΡΑΙΚΟΣ

ΝΕ ΜΕΓΑΡΙΔΟΣ

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ

ΚΑΟ ΜΕΛΙΣΣΙΩΝ

ΑΙΓΑΛΕΩ ΑΟ

ΑΟ Π.ΦΑΛΗΡΟΥ

ΑΕΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ

Γ’ Όμιλος (13 ομάδες)

ΑΕ ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ

ΓΣ ΦΑΡΣΑΛΩΝ

ΦΟ ΠΡΩΤΕΑΣ ΓΡΕΒΕΝΩΝ

ΓΣ ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ

ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΓΣ ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ

ΣΚ ΙΩΑΝΝΙΝΑ

ΓΑΣ ΜΕΛΙΚΗΣ

ΑΜ ΙΚΑΡΟΙ ΤΡΙΚΑΛΩΝ

ΓΣ ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ

ΑΚ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

ΑΕΠΣ ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ

ΜΕΝΤ

Δ’ Όμιλος (13 ομάδες)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ

ΑΟ ΠΟΛΥΓΥΡΟΥ

ΣΑ ΣΤΡΑΤΩΝΙΟΥ

ΚΑΟΧ ΕΥΡΩΠΗ 87

ΑΟ ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ

ΜΓΣ ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ

ΧΑΝΘ

ΑΠΣ ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ

ΑΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ

ΜΑΣ ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ

ΚΣ ΓΕΦΥΡΑΣ

ΠΣ ΕΥΚΑΡΠΙΑΣ

Σε έξι ομίλους χωρίστηκε και η φετινή Γ’ Εθνική, με τον Νότο να έχει έναν όμιλο με 12 ομάδες και δυο με 11 ομάδες, ενώ στον Βορρά και οι τρεις όμιλοι έχουν 11 ομάδες.

Οι Εργοτέλης και Ηράκλειο μετέχουν στον πρώτο όμιλο, με 12 ομάδες.

Αναλυτικά οι 6 όμιλοι :

1ος ΟΜΙΛΟΣ (12 ομάδες)                                                    

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ ΓΕ

ΑΟ ΓΛΑΥΚΟΣ

ΑΟ ΑΚΡΑΤΑ

ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ

ΣΔΥ ΤΡΙΠΟΛΗΣ

ΣΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑ

ΓΑΕΤ ΔΙΩΝ Ο ΚΥΠΑΡΙΣΣΕΥΣ

ΑΣ ΣΦΗΚΑ ΑΜΑΛΙΑΔΟΣ

ΑΟ ΑΙΟΛΟΣ ΑΓΥΙΑΣ

ΓΣ ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ             

ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΟΑΑ     

EAΠ

2ος ΟΜΙΛΟΣ (11 ομάδες)     

ΒΟΥΡΕΙΟΣ ΧΙΟΥ

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

ΤΕΛΕΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ

ΦΟ ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ

ΑΠΣ ΠΑΠΑΔΟΣ ΓΕΡΑΣ

ΑΟ ΔΑΦΝΗΣ

ΑΟ ΠΟΡΦΥΡΑΣ

ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ

ΑΕ ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

ΓΣ ΚΟΡΩΠΙΟΥ

ΑΟ ΠΙΚΕΡΜΙΟΥ

3ος ΟΜΙΛΟΣ (11 ομάδες)     

ΑΣ ΤΗΡΩΝ ΑΓΙΩΝ ΘΕΟΔΩΡΩΝ

ΑΟ ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ

ΑΕ ΔΙΚΑΙΟΥ

ΑΟ ΜΥΚΟΝΟΥ

ΑΕ ΚΑΡΛΟΒΑΣΙΟΥ

ΑΣ ΝΙΚΗ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

ΑΟ ΠΕΥΚΗΣ

ΚΑΠ

ΑΟΚ ΧΑΛΑΝΔΡΙΟΥ

ΑΣ ΠΕΡΑ

ΑΟ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ

4ος ΟΜΙΛΟΣ (11 ομάδες)     

ΑΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

ΑΓΣ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΓΣ ΤΙΤΑΝΕΣ ΠΑΛΑΜΑ

ΑΣ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ

ΚΕ ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ

ΓΣ ΓΟΜΦΟΙ

ΓΣ ΑΛΜΥΡΟΥ

ΓΣ ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ

1ος ΕΣΚΑΒΔΕ

2ος ΕΣΚΑΒΔΕ

3ος ΕΣΚΑΘ

5ος ΟΜΙΛΟΣ (11 ομάδες)     

ΑΟΚ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΦΣΦ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗΣ ΦΛΩΡΙΝΑΣ

ΦΟ ΑΡΙΔΑΙΑΣ

ΚΣ ΑΕΤΟΙ ΒΕΡΟΙΑΣ

ΑΟΚ ΙΚΑΡΟΙ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ

ΑΣ ΑΡΓΟΣ ΟΡΕΣΤΙΚΟ

ΑΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΑΠΣ

ΓΑΛΑΖΙΟΙ ΚΟΘ

ΔΕΚΑ ΑΣ

ΜΑΣ ΕΥΑΓ. ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ

6ος ΟΜΙΛΟΣ (11 ομάδες)     

ΑΣ ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ

ΑΠΣ ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ

ΚΑΟ ΔΡΑΜΑΣ

ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ

ΑΟ ΓΑΛΑΤΙΣΤΑΣ

ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ ΕΚ

ΑΣ ΕΛΠΙΔΑ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ

ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ ΑΟ

ΑΣ ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ

ΑΣΑΑ ΖΕΦΥΡΟΣ