Κατηγορίες
Υπόλοιπα αθλήματα Basket Corner Στίβος

Όλο το πρόγραμμα των Ελλήνων στους Ολυμπιακούς αγώνες – Πότε αγωνίζονται οι Χανιώτες

Η Ελληνική αποστολή με την ολοκλήρωση του Προολυμπιακού Τουρνουά στο ΣΕΦ είναι πλέον πλήρης και 101 αθλητές θα δώσουν τα πάντα για να διακριθούν στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ξέρουμε ήδη το πρόγραμμα όλης της Ελληνικής αποστολής από την πρώτη έως και την προτελευταία μέρα των αγώνων και όλες οι μεταδόσεις θα γίνουν αποκλειστικά από την συχνότητα της ΕΡΤ.

Το αναλυτικό πρόγραμμα:

27 Ιουλίου:

  • Κωπηλασία: Στέφανος Ντούσκος στους προκριματικούς σκιφ ανδρών (10:00).
  • Κολύμβηση: Άννα Ντούντουνακη και Γεωργία Δαμασιώτη στα προκριματικά 100μ πεταλούδα γυναικών (12:00).
  • 4Χ100μ ελεύθερο ανδρών: Απόστολος Χρήστου, Στέργιος Μπίλας, Ανδρέας Βαζαίος, Κριστιάν Γκολομέεβ (12:00).
  • Ενόργανη γυμναστική: Λευτέρης Πετρούνιας στα προκριματικά κρίκων (12:00).
  • Τένις: Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη στους πρώτους γύρους απλού ανδρών και γυναικών (13:00).
  • Διπλό: Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα Παπαμιχαήλ (13:00).
  • Σκοποβολή: Άννα Κορακάκη και Χριστίνα Μόσχη στα προκριματικά 10μ πιστόλι γυναικών (13:30).
  • Επιτραπέζια αντισφαίριση: Παναγιώτης Γκιώνης στους προκριματικούς απλού ανδρών (16:00).
  • Υδατοσφαίριση: Ελλάδα – ΗΠΑ (δεύτερος όμιλος, 1η αγωνιστική, 16:35).
  • Καλαθοσφαίριση: Ελλάδα – Καναδάς (πρώτος όμιλος, 1η αγωνιστική, 22:00).

28 Ιουλίου:

  • Κωπηλασία: Χριστίνα Μπούρμπου και Ευαγγελία Αναστασιάδου στα προκριματικά δικώπου γυναικών (11:30). Ζωή Φιτσίου και Μιλένα Κοντού στα προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών γυναικών (12:30).Αντώνης Παπακωνσταντίνου και Πέτρος Γκαϊδατζής στα προκριματικά διπλού σκιφ ελαφρών βαρών ανδρών (13:00).
  • Κολύμβηση: Απόστολος Παπαστάμος στα προκριματικά 400μ μεικτή ανδρών (12:00).
  • 100μ ύπτιο ανδρών: Απόστολος Χρήστου και Βαγγέλης Μακρυγιάννης (12:00).
  • Τένις: Στέφανος Τσιτσιπάς και Μαρία Σάκκαρη στους πρώτους γύρους απλού ανδρών και γυναικών (13:00).
  • Διπλό: Στέφανος Τσιτσιπάς/Πέτρος Τσιτσιπάς, Μαρία Σάκκαρη/Δέσποινα Παπαμιχαήλ (13:00).
  • Υδατοσφαίριση: Ρουμανία – Ελλάδα (πρώτος όμιλος, 1η αγωνιστική, 22:05).
  • Ιστιοπλοΐα: Βύρωνας Κοκκαλάκης στην πρώτη μέρα IQFoil ανδρών.

29 Ιουλίου:

  • Ξιφασκία – Γκραντ Παλέ: Δώρα Γκουτούρα (Σπάθη γυναικών) (10:30).
  • Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα: Δημήτρης Μάρκος (Προκριματικά 800μ ελεύθερο ανδρών)(12:00).
  • Τένις – Ρολάν Γκαρός: Μαρία Σάκκαρη & Στέφανος Τσιτσιπάς (Πρώτος γύρος μεικτού, αναμένεται κλήρωση)(13:00).
  • Δεύτερη μέρα: Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας: Βύρωνας Κοκκαλάνης (IQFoil ανδρών).

30 Ιουλίου:

  • Καλαθοσφαίριση – Στάδιο Πιερ Μορόι: Ελλάδα vs Ισπανία (Πρώτος όμιλος ανδρών, 2η αγωνιστική) (12:00).
  • Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα:
    • Δημήτρης Μάρκος
    • Κωνσταντίνος Εγγλεζάκης
    • Κωνσταντίνος Στάμου
    • Ανδρέας Βαζάιος (Προκριματικά 4Χ200μ ελεύθερο ανδρών) (12:00).
  • Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας: Βύρωνας Κοκκαλάνης (Τρίτη μέρα IQFoil ανδρών)(13:00).
  • Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου: Ελλάδα vs Μαυροβούνιο (Πρώτος όμιλος ανδρών, 2η αγωνιστική)(20:30).

31 Ιουλίου:

  • Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα:
    • Απόστολος Χρήστου
    • Απόστολος Σίσκος (Προκριματικά 200μ ύπτιο ανδρών)
    • Γεωργία Δαμασιώτη (Προκριματικά 200μ πεταλούδα γυναικών)(20:30).
  • Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας: Βύρωνας Κοκκαλάνης (Τέταρτη μέρα IQFoil ανδρών)(13:00).
  • Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου: Ελλάδα vs Ισπανία (Δεύτερος όμιλος γυναικών, 2η αγωνιστική)(15:35).

1 Αυγούστου:

  • Στίβος – Τροκαντερό:
    • Αντιγόνη Ντρισμπιώτη
    • Κυριακή Φιλτισάκου (Τελικός 20χλμ βάδην γυναικών)(0:20)
  • Υδατοσφαίριση – Κέντρο υγρού στίβου: Ελλάδα vs ΗΠΑ (Πρώτος όμιλος ανδρών, 3η αγωνιστική)(11:00).
  • Κολύμβηση – Λα Ντεφένς Αρένα:
    • Κριστιάν Γκολομέεβ
    • Στέργιος Μπίλας (Προκριματικά 50μ ελεύθερο ανδρών)
    • Απόστολος Παπαστάμος (Προκριματικά 200μ μεικτή ανδρών)(12:00)
  • Ιστιοπλοΐα – Μαρίνα της Μασσαλίας: Βύρωνας Κοκκαλάνης (Πέμπτη μέρα IQFoil ανδρών)(13:00)

2 Αυγούστου:

  • Καλαθοσφαίριση: Ελλάδα – Αυστραλία (Στάδιο Πιερ Μορόι)(12:00).
  • Στίβος: Προκριματικά σφυροβολίας ανδρών (Α’ γκρουπ) – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζέσκακης (Σταντ ντε Φρανς)(11:10).
  • Στίβος: Προκριματικά ύψους γυναικών – Τatiana Gousin, Παναγιώτα Δόση (Σταντ ντε Φρανς)(11:15).
  • Στίβος: Προκριματικά 100μ γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (Σταντ ντε Φρανς)(11:50).
  • Στίβος: Προκριματικά σφυροβολίας ανδρών (Β’ γκρουπ) – Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζέσκακης (Σταντ ντε Φρανς)(12:35).
  • Σκοποβολή: Προκριματικά σκιτ ανδρών (πρώτη μέρα) – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιάδακης (Σατορού)(10:00).
  • Κολύμβηση: Προκριματικά 4Χ100μ μεικτή – Άννα Ντούτουνακη, Νόρα Δράκου, Απόστολος Χρήστου, Βαγγέλης Ντούμας (Λα Ντεφένς Αρένα)(12:00).
  • Υδατοσφαίριση: Ελλάδα – Ιταλία (δεύτερος όμιλος, 3η αγωνιστική) (Κέντρο υγρού στίβου) (16:35).
  • Πρώτη μέρα: Ιστιοπλοΐα: Μεικτό 470 (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης

3 Αυγούστου:

  • Στίβος: Προκριματικά επί κοντώ ανδρών – Εμμανουήλ Καραλής (Σταντ ντε Φρανς) (11:10).
  • Κολύμβηση: Προκριματικά 50μ ελεύθερο γυναικών – Νόρα Δράκου (Λα Ντεφένς Αρένα) (12:00).
  • Κολύμβηση: Προκριματικά 1.500μ ελεύθερο ανδρών – Δημήτρης Μάρκος (Λα Ντεφένς Αρένα) (12:00).
  • Υδατοσφαίριση: Κροατία – Ελλάδα (πρώτος όμιλος, 4η αγωνιστική) (Κέντρο υγρού στίβου) (13:05).
  • Δεύτερη μέρα: Ιστιοπλοΐα: Μεικτό 470 (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Αριάδνη Σπανάκη, Οδυσσέας Σπανάκης.
  • Σκοποβολή: Προκριματικά σκιτ ανδρών (δεύτερη μέρα) – Μάκης Μίτας, Μπάμπης Χαλκιάδακης (Σατορού) (10:00).
  • Σκοποβολή: Προκριματικά σκιτ γυναικών (πρώτη μέρα) – Εμμανουέλα Κατζουράκη (Σατορού) (10:00).
  • Ποδηλασία: Ποδηλασία δρόμου ανδρών – Γιώργος Μπούγλας (Τροκαντερό) (12:00).

4 Αυγούστου:

  • Σκοποβολή (Σατορού) – Προκριματικά Σκιτ Γυναικών (2η Μέρα) – Εμμανουέλα Κατζουράκη (10:30).
  • Στίβος (Σταντ ντε Φρανς) – Προκριματικά Σφυροβολίας Γυναικών (Α’ Γκρουπ) – Σταματία Σκαρβέλη(11:20).
  • Στίβος (Σταντ ντε Φρανς) – Προκριματικά 200μ Γυναικών – Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (11:55).
  • Στίβος (Σταντ ντε Φρανς) – Προκριματικά Μήκους Ανδρών – Μίλτος Τεντόγλου (12:00).
  • Στίβος (Σταντ ντε Φρανς) – Προκριματικά Σφυροβολίας Γυναικών (Β’ Γκρουπ) – Σταματία Σκαρβέλη (12:45).
  • Υδατοσφαίριση (Κέντρο Υγρού Στίβου) – 2ος Όμιλος, 4η Αγ. Γυναικών – Ελλάδα – Γαλλία (21:05).
  • Ιστιοπλοΐα (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Μεικτό 470 (3η Μέρα) – Αριάδνη Σπανάκη & Οδυσσέας Σπανάκης (10:00).
  • Ιστιοπλοΐα (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Φόρμουλα Κάιτ (1η Μέρα) – Καμερόν Μαραμενίδης (13:00).

5 Αυγούστου:

  • Σκοποβολή (Σατορού) – Προκριματικά Μεικτού Σκιτ – Εμμανουέλα Κατζουράκη, Μάκης Μίτας ή Μπάμπης Χαλκιάδακης (10:30:).
  • Στίβος (Σταντ ντε Φρανς) – Προκριματικά Επί Κοντώ Γυναικών – Κατερίνα Στεφανίδη, Έλενη Πόλακ, Αριάδνη Αδαμοπούλου (11:40).
  • Ιππασία (Ανάκτορο των Βερσαλλιών) – Προκριματικά Υπερπήδησης Εμποδίων Γυναικών – Ιόλη Μυτιληναίου (15:00).
  • Υδατοσφαίριση (Κέντρο Υγρού Στίβου) – 1ος Όμιλος, 5η Αγ. Ανδρών – Ελλάδα – Ιταλία (16:10).
  •  Ιστιοπλοΐα (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Μεικτό 470 (4η Μέρα) – Αριάδνη Σπανάκη & Οδυσσέας Σπανάκης (10:00)
  •  Ιστιοπλοΐα (Μαρίνα της Μασσαλίας) – Φόρμουλα Κάιτ (2η Μέρα) – Καμερόν Μαραμενίδης (13:00).

6 Αυγούστου:

  • Ιστιοπλοΐα: Μεικτό 470 (5η μέρα) – Αριάδνη Σπανάκη & Οδυσσέας Σπανάκης (Μαρίνα της Μασσαλίας) (10:00).
  • Ιστιοπλοΐα: Φόρμουλα Κάιτ (3η μέρα) – Καμερόν Μαραμενίδης (Μαρίνα της Μασσαλίας) (13:00).

7 Αυγούστου:

  • Στίβος: Προκριματικά Α’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο (Σταντ ντε Φρανς)(11:25).
  • Στίβος: Προκριματικά Β’ γκρουπ ακοντισμού γυναικών – Ελίνα Τζένγκο (Σταντ ντε Φρανς)(12:50).
  • Πάλη: Πρώτος γύρος 53κ ελευθέρας γυναικών – Μαρία Πρεβολαράκη (Σαμπ ντε Μαρς Αρένα)(12:30).

8 Αυγούστου:

  • Πάλη: Πρώτος γύρος 86κ ελευθέρας ανδρών – Νταουρέν Κουρουγκλιέφ (Σαμπ ντε Μαρς Αρένα)(12:30).

9 Αυγούστου:

  • Μαραθώνια κολύμβηση: 10χλμ ανδρών – Αλκης Κυνηγάκης (Σηκουάνας)(08:30).
  • Καλλιτεχνική κολύμβηση: Τεχνικό ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη & Σοφία Μαλκογεώργου (Κέντρο Υγρού Στίβου)(20:00).

10 Αυγούστου:

  • Πάλη: Πρώτος γύρος 74κ ελευθέρας ανδρών – Γιώργος Κουγιουμτσίδης (Σαμπ ντε Μαρς Αρένα)(12:30).
  • Καλλιτεχνική κολύμβηση: Ελεύθερο ντουέτο – Ευαγγελία Πλατανιώτη & Σοφία Μαλκογεώργου (Κέντρο Υγρού Στίβου)(20:00).

ΕΡΤ

Αφήστε μια απάντηση

Η ηλ. διεύθυνση σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *