ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT

ΠΑΕ Χανιά: Αποκλεισμός στην παράταση – Kαλά στοιχεία στο πρώτο δυνατό επίσημο

Δεν τα κατάφεραν τα Χανιά στο ματς Κυπέλλου με τη Βέροια.

Τα Χανιά ηττήθηκαν με 2-1 στην παράταση σε ένα ματς με πολλές συγκινήσεις.

Στο 43′ ο Παπαχρήστος άνοιξε το σκορ για τη Βέροια αλλά τα Χανιά ισοφάρισαν στο 50′ με τον Λεμονή μετά από ασίστ του Μαρτσάκη.

Η Βέροια μετά την ισοφάριση είχε την πρωτοβουλία αλλά και ευκαιρίες, ωστόσο τις πιο σημαντικές είχαν τα Χανιά, με τον Μάναλη στο 74′ και τη διπλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις,
με Ξεπαπαδάκη και Κόλα, όπου θα μπορούσαν να πάρουν, με ανατροπή, την πρόκριση.

Το ματς στο 1-1 σκορ οδηγήθηκε στην παράταση με τη Βέροια να παίρνει τη νίκη με γκολ – φάουλ στο 113′ με τον Φασίδη.

Οι φάσεις του αγώνα

4’ Δυνατό σουτ του Μπουκουβάλα ο Κατσιμήτρος πέφτει στην αριστερή του γωνία και διώχνει
14’ Λάθος γύρισμα του Μασούρα για τον Παπαδόπουλο, ο Μάναλης μπαίνει στη φάση αλλά δεν καταφέρνει να ολοκληρώσει την προσπάθειά του
15’ Πολύ καλό και δυνατό σουτ από τον Λεμονή, η μπάλα φεύγει πάνω από τα δοκάρια της Βέροιας
28’ Ο Ζιούλης διώχνει πάνω στη γραμμή το ανάποδο ψαλίδι του Φασίδη και κρατάει ανέπαφη την εστία των Χανίων
43’ Γκολ για τη Βέροια: Ο Μπουκουβάλας σε θέση βολής, αποκρούει ο Κατσιμήτρος, αλλά η μπάλα φτάνει στον Παπαχρήστο ο οποίος από κοντά ανοίγει το σκορ (1-0)
51’ Γκολ για τα Χανιά! Εξαιρετική προσπάθεια του Μαρτσάκη ο οποίος μπήκε στην αντίπαλη περιοχή, γύρισε την κατάλληλη στιγμή στον Λεμονή που δεν έχασε την ευκαιρία και ισοφάρισε σε 1-1
70’ Σουτ του Μπουόλι στην εξωτερική πλευρά των διχτύων
72’ Σουτ του Παπαχρήστου από καλή θέση διώχνει με τα πόδια ο Κατσιμήτρος
74’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά με τον Μάναλη. Ο επιθετικός της χανιώτικης ομάδας βρέθηκε απέναντι στον Παπαδόπουλο, ο οποίος γλίτωσε τη Βέροια από το δεύτερο γκολ.
89’ Ευκαιρία για τα Χανιά με τον Ξεπαπαδάκη ο οποίος από καλή θέση σουτάρει άουτ
90+2’ Μεγάλη ευκαιρία για τα Χανιά! Ο Λεμονής κλέβει την μπάλα από τον Ορφανίδη μπαίνει μέσα στην περιοχή της Βέροιας, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλοκάρει το σουτ του επιθετικού της χανιώτικης ομάδας
ΠΑΡΑΤΑΣΗ
94’ Κεφαλιά Μπουόλι, η μπάλα άουτ
100’ Σουτ του Φασίδη, αλλά ο Κατσιμήτρος για μια ακόμα φορά διώχνει σε κόρνερ
112’ Γκολ για την Βέροια με απ’ ευθείας φάουλ του Φασίδη
120+2’ Ακόμα μια απόκρουση του Κατσιμήτρου σε σουτ του Φασίδη

Διαιτητής: Φίτσας (Πρέβεζας/Λευκάδας)
Βοηθοί: Λιόντος (Ηπείρου) – Νάστος (Πρέβεζας/Λευκάδας)
4ος διαιτητής: Μπούμπας (Ηπείρου)

Βέροια (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Ντουμάνης (63’ Ιωάννου), Παπαχρήστος, Περδίκης, Ισαακίδης (63’ Μπελεβώνης), Μασούρας (86’ Μουχάλης), Μπλέτσας, Ορφανίδης (97’ Κατσούκης), Φασίδης, Μπουκουβάλας, Μπουόλι (97’ Δεμηρτζόγλου)
Χανιά (Σπύρος Μπαξεβάνος): Κατσιμήτρος, Ζιούλης, Μπάτζιος, Γκανσιέρ (80’ Νικόλης), Χιντίζδης, Ναζίμ (79’ Σκέντζος), Γκουέδες (55’ Ξεπαπαδάκης), Λεμονής, Κόλα, Μαρτσάκης (99’Ελευθεριάδης), Μάναλης (79’ Ιμεραλιλάι)