Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT

ΠΑΕ Χανιά: Δεν το “καθάρισε” νωρίς και αγχώθηκε στο τέλος – Πρώτη νίκη (1-0) επί της Δόξας

Σκόρερ ο Δημήτρης Διαμαντόπουλος στο 38′.

Τα Χανιά έπαιξαν, περίπου, όσο έπρεπε, για να κερδίσουν τη Δόξα Δράμας στο εξ αναβολής ματς της 1ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2, που έγινε στα Περιβόλια.

Ένα γκολ για τα Χανιά στο 38′, από το φάουλ του Μπραμπίγια και την κεφαλιά του Διαμαντόπουλου στο βάθος της εστίας του Ηλιάδη, καθόρισε την αναμέτρηση.

Τα Χανιά είχαν τον πλήρη έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημά του, ωστόσο στο τέλος αγχώθηκαν, αφού το ρευστό 1-0 έδινε ελπίδες στους φιλοξενούμενους που θα μπορούσαν να σκοράρουν στο τέλος με τον Βάντερσον.

Τα Χανιά από την πλευρά τους έχασαν 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες ενώ δεν τους δόθηκε καταφανέστατο πέναλτι στο 90′ σε ανατροπή του Διαμαντόπουλου από τον Μπελεβώνη.

Εκείνο που μετρά είναι η νίκη για τα Χανιά, η πρώτη στο πρωτάθλημα και πλέον πάει στο δεύτερο σερί εντός έδρας ματς την Κυριακή (7/2) με τα Τρίκαλα, για τη 2η νίκη στην Σούπερ Λιγκ 2.

ΦΑΣΕΙΣ ΑΓΩΝΑ

10′ Σουτ του Μασένα, άουτ η μπάλα

17′ Σουτ του Μπραμπίγια από μακριά, άουτ η μπάλα

20′ Aπό φάουλ του Μαυρία, κεφαλιά του Αγγελόπουλου άουτ η μπάλα.

22′ Από λάθος του Αγιώτη, ο Διαμαντόπουλος βγαίνει τετ α τετ με τον Ηλιάδη και στέλνει άουτ τη μπάλα.

24′ Από φάουλ του Μπραμπίγια, πολύ καλή εμφάνιση του Ηλιάδη.

26′ Φάουλ για τη Δόξα εξαιρετική επέμβαση Κουτζαβασίλη. Διαμαρτύρονται οι Δραμινοί ότι πέρασε η μπάλα τη γραμμή.

30′ Σουτ του Σουντουρά, μπλόκαρε ο Ηλιάδης.

(Αποχώρησε με πρόβλημα τραυματισμού ο Τριανταφυλλάκος, στη θέση του ο Κάρλος)

38′ ΓΚΟΛ!!! Από φάουλ του Μπραμπίγια, εξαιρετική κεφαλιά του Διαμαντόπουλου και … 1-0!!

43′ Ωραία προσπάθεια του Χάμοντ από δεξιά, πάσα στον Μενσά η μπάλα λίγο άουτ.

53΄ Κλέβει την μπάλα μπαίνει στην περιοχή ο Κάρλος και κάνει κάτι σαν σουτ ή πάσα στον Μασένα αλλά χάνει μεγάλη ευκαιρία.

63′ Ωραίο σουτ εκτός περιοχής του Κάρλος, λίγο άουτ η μπάλα.

89′ Δε δίνεται καθαρό πέναλτι στα Χανιά, σε ανατροπή του Διαμαντόπουλου (από ασίστ Σουντουρά) στην περιοχή από τον Μπελεβώνη.

92′ Κεφαλιά Σαμπανίδη κόβει τελευταία στιγμή η άμυνα σε κόρνερ. Ευκαιρία για τη Δόξα.

Συνθέσεις

ΠΑΕ Χανιά (Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (46′ Αναστασόπουλος), Ανδρέου, Ζιούλης, Καμαρά (46′ Σωτηράκος), Πλέγας, Τριανταφυλλάκος (29′ λ.τ Κάρλος), Σουντουρά, Μασένα (61′ Bρεττός), Μπραμπίγια (88′ Παναγιωτούδης), Διαμαντόπουλος.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Μπολάκης (53′ Σπυρόπουλος), Παπαργυρίου (86′ Κουκόλης), Αγιώτης, Άντερσον, Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Μενσά (71′ Φυτόπουλος), Μπελεβώνης, Μαυριάς (53′ Βάντερσον), Βουγιακλίγια.