Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT

ΠΑΕ Χανιά: Έ “χ”ασε τη νίκη, γλύτωσε την ήττα

Μάλλον ευχαριστημένοι πρέπει να είναι στα Χανιά με το τελικό 1-1 στην Καλαμάτα.

Μπορεί τα Χανιά να προηγήθηκαν με το πέναλτι του Βασιλόγιαννη στο 22ο που κέρδισε ο Κολλάς, αλλά στο 62′ ο Παπατόλιος ισοφάρισε 1-1 με εντυπωσιακό γυριστό σουτ.

Η Καλαμάτα ήταν πολύ καλύτερη στο δεύτερο ημίχρονο δημιούργησε κάποιες φάσεις και έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να κερδίσει με το πέναλτι του Γιάννη Λουκίνα να αποκρούεται από τον Κουτζαβασίλη που κράτησε τον βαθμό για τα Χανιά.

Τα Χανιά γλύτωσαν τα χειρότερα αλλά η ισοπαλία δεν βόλεψε ούτε την ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, ούτε την Καλαμάτα καθώς ο Λεβαδειακός αύξησε τη διαφορά, μετά το εύκολο 6-0 επί του Ηρόδοτου.

Oι φάσεις του αγώνα

3’ Κόρνερ του Γρίβα κεφαλιά του Λουκίνα άουτ
16’ Σέντρα του Χέμπερτ κεφαλιά του Λουκίνα από τον Παντεκίδη η μπάλα καταλήγει κόρνερ.
20’ ΠΕΝΑΛΤΙ σε κλωτσιά του Μπακαγιόκο στον Κολλά.
22’ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης ευστοχεί στο πέναλτι για το 0-1.
23’ Σέντρα του Γρίβα προβολή του Λουκίνα μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
28’ Σουτ του Αναστασόπουλου εύκολα μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
45+2’ Φάουλ του Χέμπερτ άουτ.
48’ Πάσα του Κολλά σουτ του Κάρλος άουτ.
61’ Σουτ του Κολλά άουτ.
62’ ΓΚΟΛ: Φάουλ του Μπακαγιόκο κεφαλιά του Αναστασόπουλου ο Παπατόλιος με γυριστό σουτ ισοφαρίζει (1-1).
76’ Σέντρα του Μπόρχες κεφαλιά του Λουκίνα μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
79’ Ο Κουτζαβασίλης αποκρούει το πέναλτι του Λουκίνα που δόθηκε για χέρι του Καμαρά.
85’ Σουτ του Πατάπη ψηλά άουτ.

Καλαμάτα (Μπελά): Ταΐρης, Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Τσελεπίδης, Μοζέρ (40′ λ.τ Μαβινγκά), Παπατόλιος, Ματέους, Αναστασόπουλος, Φελίπε (60′ Μπόρχες), Γρίβας, Λουκίνας.

Χανιά (Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος (77′ Τσαμούρης), Βασιλόγιαννης, Βάρκας (66′ Μπαΐροβιτς), Κολλάς.

Διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Νιδριώτης (Αθηνών), Παγουρτζής (Πειραιά)
Κίτρινες: Αναστασόπουλος