ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

ΠΑΕ Χανιά: Έ “χ”ασε την ευκαιρία στο 89′ να πάρει μεγάλη νίκη στην Αλικαρνασσό

Στάθηκαν εξαιρετικά τα Χανιά.

Έκαναν την ανατροπή απέναντι στον Ηρόδοτο που προηγήθηκε με τον Αρναούτογλου.
Τα Χανιά έπαιξαν εξαιρετικά, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και ισοφάρισαν με τον Κόλα στο 48′ για να προηγηθούν με τον
Ζιούλη στο 76′.

Στο 89′ ο Αμπουμπακάρι έσβησε το όνειρο των Χανίων για τρίτη σερί νίκη και πρώτη εκτός έδρας μετά από αρκετό καιρό.

Οι φάσεις του αγώνα
9’ ΓΚΟΛ: Κόρνερ του Γκόμεζ ο Αρναούτογλου με κεφαλιά στέλνει την μπάλα στα δίχτυα (1-0).
16’ Φάουλ του Γκόμεζ προβολή του Κυριακίδη άουτ.
20’ Σέντρα του Κογιέτε ο Τριανταφυλλάκος δεν μπορεί να βρει την μπάλα πέφτοντας υπό την πίεση του Αρναούτογλου.
21’ Σέντρα του Κογιέτε κεφαλιά του Κολλά άουτ.
33’ Γύρισμα του Ποζατζίδη ο Βρεττός πήρε την κεφαλιά αλλά εύκολα μπλόκαρε ο Κουτζαβασίλης.
41’ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Κογιέτε παίρνει την κεφαλιά και ο Δήμιζας με το ένα χέρι αποκρούει σε κόρνερ.
48’ ΓΚΟΛ: Ο Κόλα με εκπληκτικό σουτ και την μπάλα να προσκρούει και στο δοκάρι ισοφαρίζει (1-1).
51’ Σέντρα του Κογιέτε κεφαλιά του Κόλα η μπάλα λίγο έξω από την εστία.
55’ Ο Χαλκιαδάκης με πλάτη στην εστία κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει άουτ.
56’ Συνεργασία Παράνο με Κογιέτε και σουτ του τελευταίου η μπάλα περνά παράλληλα από την εστία και τον Κολλά.
62’ Κόρνερ του Γκόμεζ σουτ του Αμπουμπακαρί και σπουδαία απόκρουση του Κουτζαβασίλη, στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Βρεττού καταλήγει πάνω από την εστία.
64’ Ο Παράνο πασάρει στον Κολλά που μέσα από την περιοχή σουτάρει και τον σταματά ο Αρναούτογλου.
72’ Απίστευτη ευκαιρία από μπαλιά του Παναγιωτούδη ο Βασιλόγιαννης πλασάρει και ο Δήμιζας βρίσκει όσο χρειάζεται την μπάλα για να αποτρέψει το γκολ.
76’ ΓΚΟΛ: Από φάουλ του Τριανταφυλλάκου ο Ζιούλης με κεφαλιά κάνει το 1-2.
79’ Φάουλ του Γκόμεζ ψηλά άουτ.
81’ Από ωραία συνεργασία με τον Παράνο το σουτ του Κολλά καταλήγει άουτ.
88’ Κόρνερ του Αμπουμπακαρί ο Κόρτσταμ μόνος του με κεφαλιά στέλνει την μπάλα άουτ.
89’ ΓΚΟΛ: Διπλή εκπληκτική απόκρουση του Κουτζαβασίλη σε σουτ των Βρεττού και Κόρτσταμ και στη συνέχεια ο Αμπουμπακαρί με πλασέ κάνει το 2-2.

Διαιτητής: Βεργέτης Χρ. (Αρκαδίας)
Βοηθοί: Κύριος (Αρκαδίας) – Γουρνιάς (Αν. Αττικής)
4ος διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά)

Κίτρινες κάρτες: Κόρτσταμ (9’), Μασούρας (38’), Τριανταφυλλάκος (73’), Ζιούλης (76’)

Ηρόδοτος (Ηλίας Φυντάνης): Δήμιζας, Κόρτσταμ, Μακρυδάκης (57’ Μπαρμπόσα), Κυριακίδης, Αρναούτογλου (69’ λ.τρ. Ασίγκμπα), Καντέ, Βρεττός, Χαλκιαδάκης (62’ λ.τρ. Αμπουμπακαρί), Αργκιλέσι, Γκόμεζ, Ποζατζίδης.

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Ζιούλης, Πατάπης, Καμαρά (46’ Κόλα), Παναγιωτούδης, Μασούρας (46’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (80’ Παντεκίδης), Βασιλόγιαννης, Κογιέτε, Κολλάς (86’ Τσαμούρης).