Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

ΠΑΕ Χανιά: Για αυτό πήρε τον Κόλα! “Έγραψε” στο 93′ και 1-0 την Επισκοπή

Στο τέλος του αγώνα, μεγάλη νίκη τα Χανιά.

Με ένα όμορφο γκολ του Κόλα στο 93′ (μπήκε αλλαγή στο 78′) τα Χανιά πήρα υπερπολύτιμο “τρίποντο” απέναντι στην πολύ μαχητική και δυνατή Επισκοπή, με 1-0 στα Περιβόλια!

Μια νίκη που διατηρεί τα Χανιά στο -7 από την κορυφή και φυσικά παραμένει σε κατάσταση “κυνηγητού” της 1ης θέσης, ευελπιστώντας ότι όσο δεν υπάρχουν απώλειες, θα έχει πιθανότητες.

Η αποβολή του Τριντάντε στο 85′ για την Επισκοπή έδωσε ένα παραπάνω “μπόνους” στα Χανιά για να πιέσουν κι άλλο την εστία του εκπληκτικού τερματοφύλακά της, Ψαρρά που έκανε εντυπωσιακό ντεμπούτο, αφού παρενέβη πολλές φορές σε προσπάθειες των γηπεδούχων.

Ο Κόλα από την άλλη υπενθύμισε σε όλους για ποιο λόγο αποκτήθηκε το καλοκαίρι (πέρυσι ήταν στο ΣΥΝΚΑ) και πόσο δεινός σκόρερ είναι.

Οι φάσεις του αγώνα
3’ Κόρνερ του Τριντάντε κεφαλιά προς τα πίσω του Κολλά η μπάλα φεύγει λίγο πάνω από την εστία (κόρνερ).
6’ Σουτ του Πολυχρόνη από μακρινή απόσταση άουτ.
8’ Σουτ του Πολυχρόνη έξω από την περιοχή η μπάλα λίγο πάνω από την εστία.
11’ Πάσα του Μπαΐροβιτς σουτ του Κάρλος αποκρούει σε κόρνερ ο Ψαρράς.
13’ Ευκαιρία για τα Χανιά, σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Μπαΐροβιτς άουτ.
16’ Ο Μπαΐροβιτς μπαίνει στην περιοχή από πλαγιά θέση αλλά από την προσπάθειά του η μπάλα περνά παράλληλα από την εστία.
18’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη εντυπωσιακό γυριστό σουτ του Παράνο η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
30’ Πάσα του Τσαμούρη σουτ του Βασιλόγιαννη έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ.
46′ Σουτ του Παράνο άουτ.
55′ Σέντρα του Παράνο κεφαλιά του Μπαΐροβιτς μπλοκάρει ο Ψαρράς.
59′ Μεγάλη ευκαιρία, από σέντρα του Βάρκα πλασέ στην κίνηση του Μπαΐροβιτς απέκρουσε ο Ψαρράς.
62’ Σέντρα του Βασιλόγιαννη διώχνει ο Ανδρικόπουλος, σουτ του Πατάπη άουτ.
69′ Σουτ του Βάρκα άουτ.
88′ Ο Κόλα συνεργάστηκε με τον Κάρλος και σούταρε έξω από την περιοχή για να αποκρούσει ο Ψαρράς σε κόρνερ.
90+3’ ΓΚΟΛ: Ο Τσαμούρης πασάρει στον Κόλα που ελίσσεται έξω από την περιοχή και με δυνατό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης (Αθηνών)
Βοηθοί: Νικολάου Χρ. – Ισσα (Αθηνών)
4ος διαιτητής: Μαχαίρας (Αθηνών)

Κίτρινες κάρτες: Τσάβος (34’), Παράνο (45’), Τριντάντε (59’ και 85’), Κόλα (90+3’)
Κόκκινη κάρτα: Τριντάντε (85’)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι (82’ Καψάλης), Πατάπης, Τσαμούρης, Καμαρά, Παναγιωτούδης, Κάρλος, Βασιλόγιαννης, Παράνο (78’ Κόλα), Μπαΐροβιτς, Κολλάς (56’ Βάρκας).

Επισκοπή (Γιάσμινκο Βέλιτς): Ψαρράς, Ανδρικόπουλος, Τασιούλης (90’ Σκόνδρας), Μπαρμπόσα, Τσάβος, Καραγιάννης, Πολυχρόνης, Τριντάντε, Σουμπασάκης, Νοικοκυράκης, Σταθόπουλος (64’ Ταρσίσιο).