Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT

ΠΑΕ Χανιά: Καθάρισε με Μπαΐροβιτς

Εύκολα, γρήγορα και απλά ήρθε το 2-0 για τα Χανιά απέναντι στον Παναθηναίκό Β.

Το συγκρότημα του Νίκου Παπαδόπουλου επικράτησε στα Περιβόλια με 2-0 χάρη στα δύο γρήγορα γκολ του Σουηδού Μπαίροβιτς στο 19′ και στο 30′

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ρυθμοί έπεσαν με τα Χανιά να διαχειρίζονται με τον καλύτερο τρόπο το υπέρ τους 2-0.

H νίκη αυτή διατηρεί τις όποιες πιθανότητες των Χανίων για διεκδίκηση της πρώτης θέσης.

Οι φάσεις του αγώνα
12’ Ευκαιρία για τα Χανιά από σέντρα του Βασιλόγιαννη ο Τριανταφυλλάκος με σουτ στην κίνηση στέλνει την μπάλα άουτ
13’ Από σέντρα του Μαραθωνίτη στο επικίνδυνο γύρισμα του Αλμπάνη απομακρύνθηκε η μπάλα.
13’ ΓΚΟΛ: Στην αντεπίθεση για τα Χανιά ο Τριανταφυλλάκος πασάρει στον Μπαΐροβιτς που πλασάρει σωστά για το 1-0.
16’ Κόρνερ του Παναγιωτούδη από προσπάθεια του Πατάπη για κεφαλιά η μπάλα φτάνει στον Κόλα που με κεφαλιά τη στέλνει άουτ.
18’ Πάσα του Τριανταφυλλάκου σουτ του Κόλα άουτ.
22’ Φάουλ του Τριανταφυλλάκου μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο ο Ξενόπουλος.
26’ Σπουδαία διπλή επέμβαση του Κουτζαβασίλη, αρχικά σε πλασέ του Μαραθωνίτη μετά από κάθετη πάσα του Αλμπάνη και στη συνέχεια σε εξ επαφής πλασέ του Τσιριγώτη.
28’ Σουτ του Καρβούνη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
30’ ΓΚΟΛ: Από εξαιρετική αλλαγή παιχνιδιού από τον Κόλα ο Βασιλόγιαννης σεντράρει ιδανικά μέσα στην περιοχή για τον επερχόμενο Μπαΐροβιτς που πλασάρει στην κίνηση για το 2-0.
35’ Ο Τριανταφυλλάκος πασάρει στον Μπαΐροβιτς που γυρίζει στον επερχόμενο Βασιλόγιαννη ο οποίος κάνει τις προσποιήσεις και σουτάρει για να κοντράρει η μπάλα σε αμυνόμενους και να μπλοκάρει ο Ξενόπουλος.
37’ Φάουλ του Μαρτίνη άουτ.
42’ Μεγάλη ευκαιρία από εξαιρετική μπαλιά του Τριανταφυλλάκου ο Κόλα αποφεύγει ωραία το μαρκάρισμα του Σιδερά αλλά πλασάρει άουτ.
62′ Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με το σουτ του Κρυπαράκου να καταλήγει άουτ.
64′ Ευκαιρία για το 3-0, από σέντρα του Κογιέτε ο Μπαΐροβιτς στρώνει στον Βάρκα που πλασάρει για να κάνει σπουδαία επέμβαση με το ένα χέρι ο Ξενόπουλος.
86’ Γύρισμα του Βάρκα σουτ του επερχόμενου Νικόλη μπλοκάρει ο Ξενόπουλος.
88′ Σουτ του Ηλιάδη αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)
Βοηθοί: Σακκάς (Θεσσαλίας) – Βεργέτης Δ. (Αργολίδας)
4ος διαιτητής: Αντωνίου (Αχαΐας)

Κίτρινες κάρτες: –

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Πατάπης, Παντεκίδης, Κογιέτε, Παναγιωτούδης, Κάρλος (84’ Παράνο), Τριανταφυλλάκος (73’ Νικόλης), Βασιλόγιαννης (84’ Τσαμούρης), Κόλα (56’ Βάρκας), Μπαΐροβιτς.

Παναθηναϊκός Β (Χαβιέρ Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Σερπέζης, Θεοχάρης (74’ Ηλιάδης), Σιδεράς, Ρόμπι (57’ Κούτσιας), Καρβούνης (74’ Καραμπάς), Μαραθωνίτης (57’ Κρυπαράκος), Μαρτίνης (81’ Ματσαδές), Αλμπάνης, Τσιριγώτης.