ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ

ΠΑΕ Χανιά: “Λευκή” ισοπαλία στο Ηράκλειο

Ισόπαλο το κρητικό ντέρμπι της Σούπερ Λιγκ 2 ανάμεσα σε Γιούχτα και Χανιά.

Τελικό αποτέλεσμα στο “Γεντί Κουλέ” 0-0 μεταξύ των δύο κρητικών ομάδων.

Αυτή μάλιστα ήταν η πρώτη ισοπαλία για τα Χανιά στο πρωτάθλημα τα οποία παραμένουν στη κορυφή της βαθμολογίας του Β’ Ομίλου. Παράλληλα ήταν η πρώτη απώλεια βαθμών μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η ομάδα των Χανίων παρά το γεγονός ότι δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι, δεν κατάφερε να σκοράρει κάτι που συνέβη για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα. Μεγαλύτερη στιγμή για τα Χανιά ήταν στο 78′ με τον Ελευθεριάδη ο οποίος δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά.

Πάντως τα Χανιά πέτυχαν γκολ στο 41′  με τον Κόλα, το οποίο όμως ακυρώθηκε μετά από σφύριγμα του διαιτητή για επιθετικό φάουλ προκαλώντας τις έντονες διαμαρτυρίες.

Οι κυριότερες φάσεις του αγώνα
6’ Από σέντρα του Νίκολιτς, κεφαλιά του Μάναλη φεύγει άουτ
8’ Μακρινό σουτ από τον Νοικοκυράκη αρκετά άουτ
12’ Σουτ Τσέλιου φεύγει εκτός εστίας
17 Σέντρα Λιποράσε, ο Ροβίθης δεν βρίσκει την μπάλα που καταλήγει στον Καλογεράκη
23’ Από κάθετη του Λεμονή, ο Ελευθεριάδης πιάνει το σουτ, στην αγκαλιά του Πρινιωτάκη.
32’ Σέντρα Σιλά από τα αριστερά, κεφαλιά Μάναλη άουτ.
37’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Σιλά, μόλις άουτ
41’ Γκολ για τα Χανιά με τον Κόλα, το οποίο όμως ακυρώνεται καθώς ο διαιτητής Μπαϊρακτάρης δίνει επιθετικό φάουλ, υπό τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της ομάδας μας.
48′ Μακρινό σουτ από τον Σιλά, ο Πρινιωτάκης μπλοκάρει
49′ Σουτ Μπουτσάκη μπλοκάρει ο Καλογεράκης
61′ Σέντρα Νίκολιτς, κεφαλιά του αφύλακτου Ελευθεριάδη μόλις άουτ
67′ Γύρισμα του Κόλα και σουτ από τον Μιούλερ οι αμυντικοί διώχνουν  πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή
68′ Σουτ Ντίας λίγο πάνω από τα δοκάρια
70′ Σέντρα Κόλα, ο Πρινιωτάκης προλαβαίνει τον Μάναλη και διώχνει με γροθιές
75′ Ο Καλογεράκης νικάει σε τετ α τετ τον Αλεξόπουλο και διώχνει σωτήρια
76′ Κεφαλιά του Κόλα, ο Πρινιωτάκης διώχνει εντυπωσιακά
78′ Σουτ του Ελευθεριάδη μέσα από την μικρή περιοχή δεν μπορεί να σκοράρει από κοντά, στέλνοντας την μπάλα άουτ, με τον Πρινιωτάκη εξουδετερωμένο

Γιούχτας (Νίκος Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Φαζός, Μπουτσάκης (77′ Βρεττός), Κόλα Ε., Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (82′ Κίσσας), Ροβίθης (69’Κωστανάσιος), Μπρους, Αλεξόπουλος (82′ Δασκαλάκης).

Χανιά (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Νίκολιτς (80′ Κατσούρρι), Σιλά, Λεμονής, Εντγκαρ (46’ Ντίας), Τσέλιος (54′ Μιούλερ), Κόλα Α., Ελευθεριάδης (80′ Μάνος), Μάναλης (74′ Βουό)

Διαιτητής: Μπαϊρακτάρης Κωνσταντίνος (Αθηνών)
Βοηθοί: Μητροφάνης Χρήστος, Νικολάου Χρήστος (Αθηνών)
4ος Διαιτητής: Μόσχου Δημήτριος (Λασιθίου)