Κατηγορίες
ΠΑΕ ΧΑΝΙΑ IN THE SPOTLIGHT

ΠΑΕ Χανιά: Μεγαλειώδης ανατροπή! 2-1 την ΑΕΚ Β’

Με τεράστια ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, τα Χανιά κέρδισαν με 2-1 την ΑΕΚ Β’ στα παγωμένα από το κρύο, Περιβόλια.

Το “ανύπαρκτο” πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Γιούσης άνοιξε το σκορ για την ΑΕΚ Β’, αλλά τα Χανιά πέτυχαν την απόλυτη ανατροπή, με τον Κολλά στο 80′ και τον Τριανταφυλλάκο στο 92′.

Μια νίκη που διατηρεί τις όποιες ελπίδες έχουν τα Χανιά για να διεκδικήσουν την 1η θέση και φυσικά δίνουν έξτρα αυτοπεποίθηση.

Οι φάσεις του αγώνα
6′ Πρώτη καλή στιγμή, το σουτ του Βάρκα απέκρουσε ο Γκίνης.
8′ Υποψία ευκαιρίας από ωραία προσπάθεια του Βάρκα και γύρισμα του Τριανταφυλλάκου απομάκρυναν οι αμυνόμενοι.
12′ Σέντρα του Μουστακόπουλου διώχνει με το πόδι ο Κουτζαβασίλης.
15′ Ευκαιρία για την ΑΕΚ Β ο Κοσίδης στην πλάτη της άμυνας στέλνει με σουτ την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.
20′ Πάσα του Κοσίδη σουτ του Γιούση μακριά από την εστία η μπάλα.
23′ Καλή σέντρα του Κογιέτε ο Λάτσι διώχνει προ του Βάρκα.
24′ Σέντρα του Βασιλόγιαννη κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου άουτ.
32′ Σουτ του Σταμούλη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
35′ Μεγάλη ευκαιρία από εξαιρετική μπαλιά του Βασιλόγιαννη ο Κόλα σουτάρει μέσα από την περιοχή και ο Γκίνης αποκρούει σε κόρνερ έχοντας χτυπήσει και στο πρόσωπο κατά την απόκρουση.
38′ Σουτ του Γιούση αποκρούει ο Κουτζαβασίλης και το πλασέ του Μπούση καταλήγει άουτ.
42′ Φάουλ του Μουστακόπουλου κεφαλιά του Γιούση απέκρουσε ο Κουτζαβασίλης.
44′ Σουτ του Μουστακόπουλου μέσα από την περιοχή αρκετά έξω από την εστία η μπάλα.
47′ Από διώξιμο του Ζιούλη ο Γερολέμου γίνεται κάτοχος της μπάλας και παίρνει την κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Κουζαβασίλης. Προς γενική έκπληξη όλων ο Καδδάς με καθυστέρηση καταλογίζει πέναλτι για μαρκάρισμα του Φόμπι.
49′ ΓΚΟΛ: Ο Γιούσης ευστοχεί στο πέναλτι για το 0-1.
52’ Σουτ του Γερολέμου η μπάλα αρκετά έξω από την εστία.
55′ Σέντρα του Φόμπι κεφαλιά του Βασιλόγιαννη και απίστευτη απόκρουση του Γκίνη, στην εξέλιξη της φάσης έντονες διαμαρτυρίες για κλωτσιά του Μπάμπη στον Βάρκα μέσα στην περιοχή.
71′ Μεγάλη ευκαιρία από κεφαλιά – πάσα του Βάρκα ο Βασιλόγιαννης βγαίνει σε θέση βολής και προσπαθεί να πλασάρει με τον Αρβανίτη να σώζει την εστία των φιλοξενούμενων με τακλιν
72′ Σέντρα του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Κολλά η μπάλα πάνω από την εστία.
77′ Σέντρα του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Τριανταφυλλάκου ο Αρβανίτης διώχνει με κεφαλιά και η μπάλα περνά ελάχιστα έξω από την εστία. Το κόρνερ εκτελεί ο Τριανταφυλλάκος και η κεφαλιά του Κολλά καταλήγει άουτ.
80′ ΓΚΟΛ: Ο Βασιλόγιαννης σηκώνει εξαιρετικά την μπάλα στην πλάτη της άμυνας, ο Βάρκας τη στρώνει στον Κολλά που με πλασέ ισοφαρίζει (1-1).
82’ Από διώξιμο του Ζιούλη, σουτ του Μπάμπη μπλοκάρει ο Κουτζαβασίλης.
83′ Ο Βάρκας βρίσκει χώρο για το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα καταλήγει πάνω από την εστία.
90+1′ Από διώξιμο του Κουτζαβασίλη ο Μουστακόπουλος από μακρινή απόσταση σουτάρει άουτ.
90+2′ ΓΚΟΛ: Από γύρισμα του Καψάλη ο Τριανταφυλλάκος με πλασέ κάνει το 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς.
90+6′ Μεγάλη ευκαιρία από σέντρα του Βάρκα το σουτ του Καμαρά καταλήγει άουτ.

Διαιτητής: Καδδάς (Αχαΐας)
Βοηθοί: Οικονόμου (Αχαΐας) – Κύριος (Αρκαδίας)
4ος διαιτητής: Πατεμτζής (Ηρακλείου)

Κίτρινες κάρτες: Λάτσι (12′ και 62’), Βασιλόγιαννης (41′), Παρράς (90+5’)
Κόκκινη κάρτα: Λάτσι (62’)

Χανιά (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Φόμπι, Ζιούλης, Παντεκίδης, Κογιέτε (70’ Καμαρά), Παναγιωτούδης, Κάρλος, Τριανταφυλλάκος, Βασιλόγιαννης, Βάρκας, Κόλα (58’ Κολλάς).

ΑΕΚ Β (Νίκος Παναγιωτάρας): Γκίνης, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπούσης (78’ Παρράς), Σταμούλης, Μουστακόπουλος, Μπάμπης, Γιούσης (78’ Τζούντα Γκαρσία), Μιτάι, Γερολέμου (66’ Αρβανίτης), Κοσίδης (70’ Ε. Χριστόπουλος).