Κατηγορίες
Στίβος

ΣΕΓΑΣ: Σήμερα η μεγάλη μάχη των εκλογών!

Ημέρα των εκλογών για την ανάδειξη προέδρου και νέου ΔΣ στην αρχαιότερη ομοσπονδία της χώρας, τον ΣΕΓΑΣ.

Σήμερα Τετάρτη (31/3) διεξάγονται, μέσω της ψηφιακής κάλπης “Ζευς”, οι εκλογές από τις οποίες θα προκύψει και η πρώτη γυναίκα πρόεδρος της ομοσπονδίας.

Από τη μία πλευρά έχουμε την Τασούλα Κελεσίδου και από την άλλη η Σοφία Σακοράφα. Οι δύο τους ηγούνται των δύο παρατάξεων που διεκδικούν την διοίκηση στον ΣΕΓΑΣ, της «Αναγέννηση» και της ΑΚΑΣ, που έχει την ευθύνη της ομοσπονδίας τα τελευταία 24 χρόνια. Από τον Ιούνιο του 1997, δηλαδή, όταν εκλέχθηκε πρόεδρος ο Βασίλης Σεβαστής.

Οι εκπρόσωποι 227 σωματείων θα ψηφίσουν μέσω ειδικού κωδικού, από τις 12 το μεσημέρι ως τις 4μ.μ. για τη νέα πρόεδρο και με έως 14 ψήφους για ακόμα 20 μέλη του ΔΣ. Η υποψήφια πρόεδρος που δεν θα εκλεγεί, μπαίνει στο ΔΣ εφόσον συγκεντρώσει 25% η παράταξή της.

Ακόμα, θα εκλεγούν τρία άτομα για την εξελεγκτική επιτροπή, καθώς και ο εκπρόσωπος της ομοσπονδίας στην ΕΟΕ και ο αναπληρωματικός του.

Οι υποψηφιότητες:

Πρόεδρος

ΚΕΛΕΣΙΔΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ (Αναγέννηση)
ΣΑΚΟΡΑΦΑ ΣΟΦΙΑ (ΑΚΑΣ)

ΔΣ

ΑΛΕΞΟΠΟΥΛΟΣ ΑΛΕΞΙΟΣ (Αναγέννηση)
ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Αναγέννηση)
ΑΠΟΣΤΟΛΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΑΡΑΜΠΑΤΖΗ ΦΩΤΕΙΝΗ (Αναγέννηση)
ΑΡΓΕΙΤΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ (ΑΚΑΣ)
ΒΑΡΕΛΗ-ΣΤΕΦΑΝΙΔΗ ΖΩΗ (ΑΚΑΣ)
ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ ΗΛΙΑΣ (Αναγέννηση)
ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΒΙΝΑΤΣΕΛΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΒΟΥΡΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Αναγέννηση)
ΓΙΑΤΡΟΥΔΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΓΚΑΤΣΙΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Αναγέννηση)
ΔΗΜΑΚΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΔΗΜΟΤΣΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ (Αναγέννηση)
ΔΙΑΛΥΝΑΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Αναγέννηση)
ΖΗΚΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΘΕΜΕΛΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΚΑΡΑΤΖΑ ΚΟΝΔΥΛΙΑ (ΑΚΑΣ)
ΚΑΤΣΑΡΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Αναγέννηση)
ΚΑΦΦΕΣ ΗΛΙΑΣ (ΑΚΑΣ)
ΚΕΝΤΕΡΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΚΙΒΡΑΚΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΚΟΥΚΟΔΗΜΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Αναγέννηση)
ΛΑΜΠΡΑΚΗΣ ΓΡΗΓΟΡΙΟΣ (Αναγέννηση)
ΛΙΟΥΜΠΑΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΜΑΝΤΑΣ ΠΕΤΡΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΜΑΡΣΕΛΛΟΥ ΕΥΦΗΜΙΑ (Αναγέννηση)
ΜΕΛΑΧΡΙΝΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΜΠΟΛΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Αναγέννηση)
ΜΥΣΤΑΚΙΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΣΑΒΒΑΣ (ΑΚΑΣ)
ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ (Αναγέννηση)
OΥΖΟΥΝΗ ΚΑΛΛΙΟΠΗ (Αναγέννηση)
ΠΑΠΑΔΙΑΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Αναγέννηση)
ΠΑΥΛΑΚΑΚΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ (Αναγέννηση)
ΠΑΧΑΤΟΥΡΙΔΟΥ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ (ΑΚΑΣ)
ΠΕΤΣΟΥΛΑΣ ΙΑΚΩΒΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΠΟΔΙΩΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ (Αναγέννηση)
ΠΟΛΥΓΕΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ (Αναγέννηση)
ΡΕΤΣΙΝΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ (Αναγέννηση)
ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΤΣΙΦΤΣΟΓΛΟΥ ΑΣΤΕΡΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΤΣΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ (Αναγέννηση)
ΧΑΣΚΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΧΑΤΣΑΤΟΥΡΙΑΝ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΧΑΧΑΜΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ (ΑΚΑΣ)
ΨΩΜΙΑΔΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ (ΑΚΑΣ)
Εξελεγκτική Επιτροπή
ΛΑΜΠΡΟΥ ΑΝΤΩΝΙΟΣ (Αναγέννηση)
ΜΠΑΡΜΠΕΡΗ ΕΥΔΟΚΙΑ (ΑΚΑΣ)
ΠΙΠΕΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (ΑΚΑΣ)
ΣΦΑΚΙΑΝΑΚΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ (Αναγέννηση)
ΤΕΡΖΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ (ΑΚΑΣ)
ΧΑΤΖΗΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΥ ΧΡΗΣΤΟΣ (ΑΚΑΣ)

ΕΟΕ

Τακτικός εκπρόσωπος
ΓΚΑΤΣΙΟΥΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ (Αναγέννηση)
ΣΕΒΑΣΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ (ΑΚΑΣ)
Αναπληρωματικός
ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ (Αναγέννηση)
ΑΡΓΕΙΤΑΚΗ ΠΟΛΥΞΕΝΗ (ΑΚΑΣ)

sports3.gr