Κατηγορίες
Super League

“Τρίποντο” ανατροπής για τον ΠΑΟΚ του Κουλιεράκη!

Ο ΠΑΟΚ, σε ένα παιχνίδι με ένταση, νεύρα και σκληρές μονομαχίες, σκόραρε δις στο δεύτερο μέρος, γύρισε… τούμπα το παιχνίδι και επικράτησε 2:1 του Άρη, στην πρώτη αγωνιστική των play off της Super League, στο “Κλ. Βικελίδης”.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά και για τις δύο ομάδες, οι οποίες προσπάθησαν να κυκλοφορήσουν τη μπάλα και να δημιουργήσουν προϋποθέσεις για γκολ. Ο Άρης ήταν αυτός που άνοιξε πρώτο το σκορ στο 12ο λεπτό με τον Πάλμα. Μετά το βολέ του Σιαμπάνη, ο επιθετικός από την Ονδούρα κέρδισε την κόντρα στη μεσαία γραμμή, έκανε πολλά μέτρα και με εξαιρετικό πλασέ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Κοτάρσκι, ανοίγοντας το σκορ. Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει και κέρδισε μέτρα στο γήπεδο, απειλώντας με τον Ντάντας και έπειτα με τον Ολιβέιρα που έστειλε τη μπάλα άουτ. Ο “δικέφαλος του βορρά” συνέχισε να είναι επικίνδυνος, χάνοντας μάλιστα μεγάλη ευκαιρία να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Κάργας πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον Σιαμπάνη να προχωρά σε εκπληκτική απόκρουση και να κρατά ανέπαφη την εστία του. Οι “κίτρινοι” στη συνέχεια άγγιξαν και το δεύτερο γκολ, με την κεφαλιά του Ιτούρμπε να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι και τον Νταρίντα να παίρνει το ριμπάουντ με το κεφάλι για να έρθει ο Κοτάρσκι και να σταματήσει την προσπάθεια των γηπεδούχων, ενώ το δοκάρι σταμάτησε εκ νέου προσπάθεια του Φαμπιάνο να σκοράρει.

Με τρεις αλλαγές ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο μέρος καθώς οι ΤάισονΣβαμπ και Σάστρε πήραν τη θέση των ΝάρεϊΝτάντας και Κεντζιόρα. Ο “δικέφαλος του βορρά” εμφανίστηκε καλύτερος στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως δεν δημιούργησε κάποια κλασική ευκαιρία. Στο 66ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι παραπονέθηκαν για το μαρκάρισμα του Μπράμπετ στον Σβαμπ μέσα στην περιοχή, με το VAR να εξετάζει τη φάση και τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Αυστριακός ανέλαβε την εκτέλεσή του, σκοράροντας και δικαιώνοντας τον Λουτσέσκου για την επιλογή του. Μέσα σε πέντε λεπτά, ο “δικέφαλος του βορρά” έκανε την απόλυτη ανατροπή. Ο Ράφα Σοάρες έφυγε από αριστερά, ο Σιαμπάνης έδιωξε, με τον Ζίβκοβιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να γράφει το 2:1. Το τέρμα του αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ μετά από εξέταση μέτρησε κανονικά, με το παιχνίδι να συνεχίζεται με νέα δεδομένα. Οι παίκτες του Άρη, αρχικά προσπάθησαν να ξεπεράσουν το σοκ από την ανατροπή και να βγουν μπροστά να παλέψουν για την ισοφάριση. Στα τελευταία λεπτά όμως, υπήρξε ένταση μεταξύ των ανθρώπων των δύο παάγκων με μια σχεδόν 15λεπτη διακοπή να κόβει τον ρυθμό των ομάδων. Σκληρές μονομαχίες στην επανέναρξη, με τους “κίτρινους” να ψάχνουν το τέρμα γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσα και τον ΠΑΟΚ να διαχειρίζεται το προβάδισμά του. Οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν το πολυπόθητο γκολ με την ομάδα του Ρασβάν Λουτσέσκου να παίρνει το παιχνίδι.

‘Έτσι, ο “δικέφαλος του βορρά” πήρε τεράστια νίκη με ανατροπή και μείωσε την απόστασή του από την κορυφή (με το ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό να εκκρεμεί). Ο Άρης από την άλλη, παρέμεινε πέμπτος στο +1 από τον Βόλο, που ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό.

Γκολ: 12′ Πάλμα / 68′ Σάστρε, 75′ Ζίβκοβιτς
Κίτρινες: 51′ Οντουμπάτζο, 72′ Καμαρά, 82′ Φαμπιάνο / 47′ Σβαμπ, 89′ Κωνσταντέλιας, 90′ Κάργας

Άρη: Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Μαζικού (86′ Πίρσμαν), Νταρίντα, Ετέμπο (87′ Νταμπό), Γκαρσία (80′ Γκρέι), Πάλμα (87′ Xριστοδουλόπουλος), Ιτούρμπε (80 Καμάτσο), Καμαρά

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα (46′ Σάστρε), Κάργας, Κουλιεράκης, Σοάρες, Αουγκούστο, Ντάντας (46′ Σβαμπ), Νάρεϊ (46′ Τάισον), Κωνσταντέλιας, Ζίβκοβιτς (88′ Ελ Καντουρί), Ολιβέιρα