Κατηγορίες
TENNIS CORNER

Τσιτσιπάς: Επιτέλους μια τεράστια νίκη σε ματς “έπος” με Μεντβέντεφ!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς νίκησε μετά από… επική “μονομαχία” με 2-1 σετ [6-3, 6-7(11), 7-6(1)] τον Ντανίλ Μεντβέντεφ στο δεύτερο παιχνίδι του Red Group του ATP Finals και θα δώσει πλέον “τελικό” πρόκρισης με τον Αντρέι Ρούμπλεφ για την πρόκριση στα ημιτελικά.

Με εξαιρετικό πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς πήρε το προβάδισμα στο παιχνίδι, αλλά παρότι κράτησε το σερβίς του και στο δεύτερο σετ, χρειάστηκε να παίξει ένα φοβερό τάι μπρέικ, το οποίο κέρδισε στα… σημεία ο Μεντβέντεφ.

Με την ψυχολογία υπέρ του, ο Ρώσος έκανε πρώτος μπρέικ στο τρίτο σετ και σέρβιρε για τη νίκη, αλλά ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έδειξε… μέταλλο νικητή, πέτυχε το μπρέικ και έκλεισε το σετ και το ματς με τρομερή εμφάνιση στο δεύτερο τάι μπρέικ, στο οποίο και επικράτησε με σκορ 7-1.